iSPIGL

internetové noviny ispigl.eu

Prezidentské volby ve štábu Miloše Zemana v pražském Top hotelu
Více: Fotogalerie-iSpigl.eu

Článek týdne:
JUDr. Zdeněk Koudelka:
Členem vlády může být obviněný

Rozhořela se debata, zda může být obviněný ve vládě. Odpověď je ano. Právní řád nestanoví, že obviněný člověk nesmí vykonávat ústavní funkci. I politický přístup z jiných důvodů dochází ke stejné odpovědi. Vláda je tvořena na základě voleb do Poslanecké sněmovny ...

 • Číst dál
 • Jansta o policii, financích na sport, stíhána i Valachová?

  Aféra s financemi na sport není dosud uzavřena. Mnozí odborníci se podivují tomu, že mezi stíhanými není ani ministryně školství Valachová, protože stíhaná je i její podřízená Simona Kratochvílová, která je rovněž z Brna, jako Valachová. O dotacích na sport, jako ministryně, musela vědět, tvrdí odborníci.

 • Číst dál
 • Rozloučení s novinářem ing. Slezákem, Až mě andělé...

  V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladně se uskutečnilo poslední rozloučení s populárním novinářem, ekonomem, boxerem, politikem a bývalým poradcem několika ministrů financí ing. Karlem Slezákem, který předčasně zemřel neopatrností lékařů nemocnice v Praze, kam osobně přijel na ošetření. Dlouho však čekal na ošetření, a když konečně přišel na řadu k lékaři, dostalo se mu odpovědi, že je vše v pořádku. Pak zase sám odjel domů. Brzy poté se zdravotní potíže znovu dostavily. Lékaři přivolané záchranky se mu snažili pomoci, ale přes veškerou snahu se jim to nepodařilo.

 • Číst dál
 • GALERIE:Rozloučení s ing. Karlem Slezákem (†73)
 • Nedoceněný expert na agenty Kmenta, šance v EU a NATO

  ČR, SR, EU a NATO, USA a určitě i další země světa ani netuší, jaký expert na agenty se pohybuje v ČR. A přitom tolik agentů se hrne, nebo už tady jsou, do EU a celé Evropy i světa. Onen expert na agenty je Jaroslav Kmenta, který se zatím ale hrabe v zaprášených archívech bývalé tajné služby ČSFR...

 • Číst dál
 • Trestní oznámení Ing. Šolty na neposkytnutí pomoci v TOP hotelu

  Podávám trestní oznámení na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 pro důvodné podezření ze spáchání trestních činů neposkytnutí první pomoci; neoprávněného zásahu do užívání bytu, domu a nebytového prostoru a výtržnictví na neznámého pachatele, skupinu pachatelů.

  Odůvodnění: Dne 27.1. 2018 se v TOP hotelu v Praze 4 konaly 3 akce: a) ve žlutém sále Tisková konference k vyhlášení vítěze 2. kola prezidentských voleb; b) v modrém sále uzavřené Setkání příznivců znovuzvoleného prezidenta M. Zemana; c) voleb. štáb prezidenta ve 4. patře.

 • Číst dál
 • Hazard Babiše, od Sobotky, Chovance, Zaorálka nic...

  Premiér Babiš stále vybírá, až přebere. Při spolupráci s KSČM a Okamurou má jistotu, že v parlamentu dostane od všech těchto poslanců podporu. Těžko to může čekat od odsunutých poslanců ČSSD Sobotkovi, Chovancovi, Zaorálkovi a spol. Přesto si Babiš domluvil na středu schůzku s novými lídry ČSSD Janem Hamáčkem a Jiřím Zimolou. „Zeptám se jich, zda chtějí jít do vlády. Když odpoví ano, zeptám se, za jakých podmínek,“ řekl Babiš.

  Bakala s Krúpou u soudu o bytech OKD, svědek Sobotka

  Žaloba se podle mluvčí ARC na poslední chvíli změnila. „Došlo k doplnění žaloby a návrhů důkazů, konkrétně o doplnění tvrzení spočívajícího v úmyslném porušení dobrých mravů. Chceme dokázat i možné přesvědčování orgánů EU o nevymahatelnosti nedovolené veřejné podpory poskytnuté v souvislosti s privatizací většinového podílu ve společnosti OKD,“ sdělila Hanáková. Návrh na rozšíření žaloby firma podala na poslední chvíli, obviněné firmy ji proto zatím nechtějí komentovat.

  Brit Corbyn odmítl, že byl agentem tajné služby ČR

  „Je mi líto, že se The Daily Mail snížil k tomu, aby reprodukoval takový nesmysl, který vyšel v The Sun,“ reagoval Corbyn s odkazem na bulvární list, který s obviněními přišel minulý týden jako první. Na druhý dotaz z BBC, zda je „českým špiónem“, pak již jen stroze odpověděl: „Ne“. Potom se ještě Corbyn vyjádřil na svém účtu na twitteru, kde uvedl, že v posledních několika dnech si několik britských listů zahrálo „tak trochu na Jamese Bonda“. „Máme zprávu pro miliardáře, daňové exulanty a tiskové magnáty: Přichází změna,“ dodal.

  EÚ pripravuje odvetu, ak USA zavedú clá na oceľ a hliník

  Americké ministerstvo obchodu minulý týždeň vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby uvalil clá alebo kvóty na dovoz kovov zo zahraničia. Európska únia (EÚ) pracuje na zozname amerických produktov, vrátane pomarančového džúsu a bourbonu Kentucky, na ktoré sa zameria, ak Washington zavedie obmedzenia na dovoz hliníka a ocele. Uviedli to nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung.

  Soudci zamítli stížnosti na volby, změnu o bankrotech

  „Tato zákonná úprava umožňuje skrýt původ prostředků i konkrétní výdaje, pokud je kampaň fakticky zcela nebo z velké části vedena třetími osobami s vědomím kandidáta,“ stojí v jednom z rozhodnutí volebního senátu Nejvyššího správního soudu (NSS). Tvůrci zákona podle soudu nejspíš předpokládali, že nemá smysl podrobně regulovat finanční toky třetích osob.

  JUDr. Zdeněk Koudelka: Členem vlády může být obviněný

  Rozhořela se debata, zda může být obviněný ve vládě. Odpověď je ano. Právní řád nestanoví, že obviněný člověk nesmí vykonávat ústavní funkci. I politický přístup z jiných důvodů dochází ke stejné odpovědi. Vláda je tvořena na základě voleb do Poslanecké sněmovny rozhodnutím prezidenta republiky, což jsou volené orgány. Legitimita vlády je demokratická.

  Migréna Babiše ze stresu? Prasklá žilka, nejel do Mnichova

  Babiš uvedl, že mu minulou neděli praskla žilka v oku, které měl plné krve. „Toho si samozřejmě všimli novináři a začali spekulovat, co mi je. Odpověď je jednoduchá: stres,“ uvedl Babiš s tím, že kvůli zvýšenému tlaku navštívil nemocnici a dostal léky. „Až tehdy jsem si uvědomil, že to fakt není sranda. Trochu jsem zvolnil, přešel jsem na dietu, už zase jím místo masa ryby a aerobně cvičím,“ napsal.

  V Polsku církev navrhuje zákaz alkoholu do 21 let

  Polská biskupská konference přišla s dokumentem označeným jako Národní program střízlivosti. „Studenti vysokých škol jsou podle polských i zahraničních výzkumů skupinou se zvýšeným rizikem vzniku problémů spojených s alkoholem,“ píše se podle webu Gazeta.pl v dokumentu. Církev, která má se současnou konzervativní vládou velmi dobré vztahy, navrhuje zvýšit po vzoru Spojených států amerických hranici pro prodej tvrdého alkoholu na jednadvacet let.

  Soudce Pacovský není podjatý? Může znovu soudit Ratha

  Soudce Robert Pacovský a jeho trestní senát nejsou podjatí při řešení korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Pražský vrchní soud zamítl stížnosti obžalovaných, v nichž tvrdili, že soudce se senátem nerozhodují nestranně. Informaci zjistila média z justiční databáze. Soudy jí zatím nemohou komentovat, jelikož rozhodnutí musí být nejprve doručeno advokátům.

  Praktici se naučí poznat psychopata a zasmát se v ordinaci

  Lékař je lékem sám o sobě – musí se umět dávkovat a znát svoje nežádoucí účinky. Toto bude jedna z vět, kterou uslyší 1500 lékařů a sester na Kongresu primární péče od psychiatra Radkina Honzáka. V rámci své přednášky Psychopati mezi námi a Humor a smích v životě a v medicíně, zkusí praktické lékaře přimět k využívání humoru.

  Porušení kázně za 67 mil. ve státním zdravotním ústavu

  Hospodaření Státního zdravotního ústavu? Rozdělování zakázek, nefunkční kontrola a porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun. Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na hospodaření Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v letech 2014 až 2016. Kontroloři prověřili například to, jak ústav spravoval majetek, jak fungoval jeho kontrolní systém nebo jak nakupoval zdravotnický materiál. Hospodaření ústavu kontroloři prověřili na vzorku 63 milionů korun provozních prostředků, na majetku v celkové hodnotě 54 milionů korun a dalších finančních prostředcích v celkové výši téměř 40 milionů korun.

  V Praze vyhodnocen Daňař roku a Daňová naděje roku

  in

  V hotelu International Praha se konal slavnostní galavečer, na kterém byly zveřejněny výsledky již 8. ročníku soutěže ČSOB Daňař & daňová firma. Hlasování tohoto ročníku probíhalo od 3. listopadu 2017 do 12. ledna 2018. Daňová veřejnost tak zvolila z nominovaných kandidátů Daňovou osobnost roku, Daňaře roku v několika oblastech a Daňové naděje roku 2017. Široká veřejnost pak vybrala Nejžádanějšího zaměstnavatele a tři Nejvstřícnější územní pracoviště finančních úřadů.

  V EU se nastavují klíčová pravidla pro zemědělce ČR

  Rada ministrů pro zemědělství a rybářství v Bruselu v pondělí řešila klíčové parametry budoucí podoby Společné zemědělské politiky (SZP). Ministr zemědělství Jiří Milek znovu odmítl plošné zavedení povinného zastropování přímých plateb, které by na české zemědělství mělo zásadní dopady. Evropská komise představí návrh pravidel platných po roce 2020 pravděpodobně v polovině letošního roku.

  Zeman na večeři u Babiše v Průhonicích, řeč o vládě?

  Babiš a Zeman při večeři mluvili také o vyjednáváních před sestavováním vlády. Zeman potvrdil, že se příští týden setká s předsedy KSČM a SPD Vojtěchem Filipem a Tomiem Okamurou, kteří nevyloučili podporu vlády ANO. Babiše čeká ve středu jednání s předsedou ODS Petrem Fialou o evropských otázkách, ve čtvrtek se setká se zástupci STAN. Termín schůzky s Hamáčkem zatím naplánovaný není. Premiér rovněž uvedl, že by chtěl co nejdříve sestavit novou vládu. Vyloučil ale, že by se to mohlo stát do konce února.

  Orbán začal volebnú kampaň, kritizoval Sorosa aj Západ

  Podľa maďarského premiéra už dnes nie je podstatné, či za prisťahovalectvom stoja snahy amerického finančníka Georgea Sorosa alebo koloniálna minulosť Západu. Maďarský premiér Viktor Orbán v nedeľu predniesol výročný prejav o stave krajiny, v ktorom okrem iného predpovedal prehlbovanie rozdielov medzi západnou a strednou Európou.

  V Íránu spadlo letadlo, 65 mrtvých, nikdo nepřežil

  „Po prohledání oblasti jsme se dozvěděli, že naneštěstí... naši drazí cestující přišli o život,“ řekl podle Reuters mluvčí íránské státní televizi. Soustrast příbuzným obětí již vyjádřili i nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí a prezident Hasan Rúhání. Zatímco Chameneí vyzval íránské duchovní instituce, aby se snažily „zahojit žal rodin a příbuzných obětí“, prezident přislíbil zajistit podrobné vyšetření nehody a přijetí opatření, která by podobným haváriím v budoucnu předešla.

  Za Sobotky Hamáček šéf Sněmovny, dnes v čele ČSSD

  Všechny dřívější volby prohrála ČSSD za vedení Sobotky, který byl i premiérem, ale za soc. soc. dem byl Hamáček předsedou Sněmovny a v čele Senátu dřívější odborář Štěch. Všichni tři svorně jednali, rozhodovali a nesou nepochybně zodpovědnost i za úpadek ČSSD. Takže vedle Sobotky, Chovance, Zaorálka a spol. by neměl být v novém vedení ČSSD ani Hamáček.

  Žalobci se bojí výměny, trestní stíhání se neobjedná?

  Je nevhodné, aby premiér říkal, že si v právním státě lze objednat trestní stíhání. Myslí si to předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle něj také nebylo šťastné vložit státní zastupitelství v rámci Ústavy pod moc výkonnou. Pokud špičky státního zastupitelství nechtějí nový zákon o státním zastupitelství, nevidí ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) důvod, proč by ho měl předkládat.

  Britská strana odvolala šéfa, urážka snoubenky prince

  Poté, co Farage po úspěšném referendu z vedení strany odešel, UKIP se propadala do chaosu. Částečně i proto, že její hlavní cíl, tedy odchod z EU, se stal součástí oficiální politiky vládnoucích konzervativců i opozičních labouristů. Ještě v roce 2015 získala UKIP v parlamentních volbách 12,6 procent hlasů, byť to stačilo jen na jedno křeslo v parlamentu. V předčasných volbách loni v červnu už UKIP volilo pouze 1,8 procenta lidí.

  Rychlobruslařka Erbanová získala bronz na ZOH

  Rychlobruslařka Karolína Erbanová slaví životní úspěch. V závodě na 500 metrů dojela na třetím místě. Potvrdila tak roli jedné z favoritek na olympijskou medaili. Zvítězila Japonka Kodairová před domácí I Sang-hwa. Na dvojnásobné trati skončila sedmá. Vylepšila si dosavadní olympijské maximum, pochvalovala si formu a ukázala, že před silnější pětistovkou se s ní musí rozhodně počítat.

  Chovanec shodil všechna doporučení prezidenta Zemana

  Po projevu prezidenta Miloše Zemana vystoupil na sjezdu ČSSD v Hradci Králové premiér SR Robert Fico, který zdůraznil, že znovu chtějí vyhrát volby SR, dnes tam zvýšili lidem odměny za noční práci, důchodci a studenti mají zdarma dopravu a podobně. Takže soc. dem. SR se snaží vylepšit život občanům, a něco podobného by mělo být i v ČR.

  Hašek: ČSSD musí mít nový tým, Sobotka na sjezd nepřijel

  Pro radikální obměnu vedení strany se vyslovil Hašek na sjezdu ČSSD v Hradci Králové: „Měl by to být kompletně nový tým, který by teď sociální demokracii vyvedl z obrovské krize,“ řekl Hašek. A nový předseda? Měl by to být podle něj být člověk se zkušeností z komunální, z regionální politiky. Takovou charakteristiku splňuje podle několik z osmi kandidátů.

  Hvězda ZOH Ledecká, na vypůjčených lyžích má zlato

  Americká televize NBC před poslední jízdou superobřího slalomu oznámila, že zlatou medaili v ženském superobřím slalomu získává Rakušanka Veithová. Ta už přijímala gratulace a slavila obhajobu triumfu v super-G ze Soči. Jenže pak všem uhranula zázračná jízda Ester Ledecké, která v cíli dlouho nemohla uvěřit tomu, co dokázala. A spolu s ní celý svět.

  Přijdou k rozumu delegáti ČSSD a zvolí do čela Zimolu?

  Prezident Miloš Zeman se v neděli po 25 letech vrátí do sálu královéhradeckého kulturního domu Střelnice, aby tam promluvil k mimořádnému sjezdu ČSSD, který má zvolit nové vedení strany. Na rozdíl od roku 1993, kdy se právě tady stal poprvé předsedou české sociální demokracie, však už nebude hovořit ke svým spolustraníkům. Podobně jako tehdy se ale bude snažit zásadně ovlivnit směřování partaje.

  ZOH: Snoubordistka ČR Ledecká vyhrala zlato na lyžiach

  Najväčší príbeh ZOH: Ester Ledecká prišla po vyhraných pretekoch na tlačovú konferenciu s lyžiarskymi okuliarmi na očiach. „Na rozdiel od ostatných dievčat som nebola pripravená, že sem budem musieť ísť. Nemám mejkap,“ povedala. Českí hokejisti dnes v noci zvíťazili nad Kanadou a aj tak nebudú na titulných stránkach českých novín. Miesto na prvej strane bude mať po šokujúcom víťazstve v super-G Ester Ledecká.

  Syndikovat obsah


  Paroubek: Teď Zeman neodstranitelný...


  Někdejší premiér v rozhovoru ParlamentníchListů.cz
  rozebírá také to, jak mohou dopadnout sněmovní volby
  v tomto roce.