iSPIGL

internetové noviny ispigl.eu

Prezident České republiky Miloš Zeman, ministr financí Andrej Babiš, řada diplomatů, politiků a dalších významných osobností. Fotoreportáž iSpiglu

Před 70 lety proces prezidenta Jozefa Tisa

Deportace Jozefa Tisa do Justičního paláce v Bratislavě 2. prosince 1946. Pro umírněného ľuďáka, kněze a prezidenta Jozefa Tisa provaz, ale pro radikálního ministra vnitra Alexandera Macha pouhé vězení. Verdikt soudu s předáky Slovenského štátu, který byl zahájen 2. prosince 1946, byl ovlivněn mocenskými zájmy nastupujících komunistů. Podíl na rozbití Československa, likvidace demokratických práv a svobod na Slovensku, nastolení totalitního režimu a aktivní vystoupení proti Slovenskému národnímu povstání.

Nejslavnější špionka světa Mata Hari

Obnažené taneční kreace Maty Hari v roce 1910 vzbuzovaly v Paříži frenetické nadšení zejména mužské části populace. Je velkorysá a sebevědomá. Velmi dbá na svůj zevnějšek. Není to typ vhodný pro manželství. Je vášnivá. Velice ctižádostivá a těžce ovladatelná. Tak podle grafologa vypadal rozbor osoby, která byla jedno z nejznámějších špionek světa – Mata Hari. Od jejího narození nedávno uplynulo 140 let.

Trump kritizuje firmu, jde z USA do Mexika

"Tohle se děje po celé zemi. Už dost!" napsal Trump. Rexnord, který stejně jako Carrier sídlí v americkém státě Indiana, se k záležitosti zatím nevyjádřil. Trump tvrdí, že se jeho týmu podařilo přimět Carrier, aby si plány na stěhování do Mexika rozmyslel, což zachránilo v Indianě tisícovku pracovních míst. Agentura Reuters nicméně poznamenala, že dohoda není absolutním úspěchem, neboť koncern UTC, která výrobce Carrier vlastní, nadále plánuje přesunout 1300 pracovních míst do Mexika.

Loutky ČR a SR doputovaly až do UNESCO

Na 11. zasedání Mezivládního výboru pro zachování nehmotného kulturního dědictví v Addis Abebě (Etiopie) uspělo po několikaletém úsilí také české loutkářství. Společná česko-slovenská nominace „Loutkářství na Slovensku a v Česku“ byla zapsána do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO dne 1. prosince 2016. Velkou radost mají od 1. prosince také všichni ti, kteří uchovávají tradice českého loutkářství v našem kraji a navazují na ně.

10 milionů z ČR do Iráku, důchodci živoří

Podle odhadů je vojenskými operacemi v oblasti zasaženo až 1,5 milionu osob. České ministerstvo chce polovinu částky poslat komisaři OSN pro uprchlíky. "Cílem je poskytnout okamžitou humanitární podporu lidem žijícím v zasažené oblasti a zabránit masovému pohybu osob mimo region a případné masové migrační vlně do Evropy," stojí v překládací zprávě pro vládu, kterou získala redakce.

Svítící fasáda elektro fakulty ČVUT v Praze

Dne 13. prosince v 16.30 hodin se v pražských Dejvicích veřejnosti představí interaktivní program s názvem Creative Colours of FEL. Ten zajistí světelná fasáda Linky, instalovaná na budově Fakulty elektrotechnické ČVUT. Linky se poprvé rozsvítily v únoru tohoto roku a zatím sloužily převážně jako estetický prvek oživující fasádu budovy Fakulty elektrotechnické.

Skandál ve Vatikánu, kardinálové, papež

"Co udělali, je velmi vážný skandál," řekl Pio Vito Pinto, děkan Římské roty, jednoho z nejvyšších soudů římskokatolické církve. "Kterou církev brání tito kardinálové? Papež je věrný učení Kristovu," dodal podle agentury DPA. Za velmi vážný skandál označil předseda jednoho z nejvyšších soudů římskokatolické církve otevřený dopis čtveřice kardinálů, kterým žádají papeže o vyjasnění jeho názoru na rozvedené.

Politici v čele s Ludvíkem odmítají Paroubka

Ludvík uvedl, že Paroubkova aktivita není snahou pomoci ČSSD. „Jiří Paroubek se v uplynulých šesti letech výrazně vůči ČSSD vymezoval, založil vlastní politické uskupení, se kterým kandidoval v několika volbách i proti ČSSD, vždy s katastrofickým výsledkem," uvedl Ludvík. Paroubkovi podle něj jde o jeho vlastní profit. Pražská ČSSD neuvažuje o žádné formě spolupráce s někdejším předsedou strany a premiérem Jiřím Paroubkem.

Sobotka u podrazu s byty OKD i v Písnici

Po skandálu s byty horníků na Ostravsku i jinde se opět objevuje B. Sobotka i u bytů v Praze Písnici. Občané Písnice v čele se starostou a poslancem Jiřím Koubkem žádali o pomoc Sobotku, ale ten se vymluvil na to, že to nejde. Nepomohla ani primátorka Prahy Krnáčová a ministr financí Babiš, jak o tom hovořil v ČT poslanec Koubek. Lhůta pro podání nabídek na koupi bytů v Praze-Písnici vypršela.

Sobotka neplní návrh Zemana, Hermana

Premiér Bohuslav Sobotka na bilanční schůzce nenavrhl vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi výměnu žádného lidoveckého ministra, ačkoliv prezident Miloš Zeman několikrát navrhoval. odvolání ministra Hermana. Při předchozích schůzkách s šéfy jednotlivých resortů nezjistil prý tak závažné problémy, kvůli kterým by to bylo nutné, vysvětlil Sobotka. Spíš se bojí toho, že by se rozpadla vláda, protože lidovci by vládu opustili a Sobotka se nechce vzdát výnosného koryta.

Babiš, hodně náměstků, stížnost Němečka

Podle služebního zákona mohou být na každém ministerstvu maximálně dva političtí náměstci. Záleží na ministrovi, zda tuto pozici zřídí. Doba trvání funkce politického náměstka na rozdíl od odborných je úzce spjata s funkčním obdobím daného ministra. Navíc odborní náměstci mají jasně danou agendu. Ministerstvo financí má nyní sedm odborných náměstků a státního tajemníka.

Kamarád Béma, Janoušek, na dovolené

Jak se vyhnout kriminálu. Bohatí „kmotři" nápadně často uléhají do špitálů, když mají jít do vězení. Nemůže za tím být i podvodné jednání lékařů? O občasné hře na nemocného hovoří advokáti, policisté i sami zástupci bílých plášťů. Jisté otazníky vyvolává i případ čerstvě odsouzeného pražského „politického podnikatele" Romana Janouška.

Advokáti brání vlastní právní služby

Předseda ČAK Vychopeň: Budeme podávat podněty pro neoprávněné poskytování právních služeb. Boj advokátů proti tzv. vinklaření začíná dostávat konkrétní obrysy. Česká advokátní komora bude oficiálním místem, které bude podávat podnět na zahájení správního řízení vůči fyzickým a právnickým osobám, které neoprávněně poskytují právní služby. České justici to potvrdil předseda České advokátní komory (ČAK) Martin Vychopeň.

Exekutoři odmítají návrhy Sobotky, Pelikána

Jedním z bodů bilanční schůzky premiéra Bohuslava Sobotky s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem byly i změny v exekučním řádu. Jejich prosazení v poslanecké sněmovně do konce volebního období současné vlády bylo oběma vládními představiteli označeno za prioritní. V řadách exekutorů premiérova podpora nicméně vzbudila rozpaky.

Exekutor na policisty, zařízení na sledování

Na Národní centrálu proti organizovanému zločinu míří exekuce. Návrh na ni podal přes svého právníka levicový aktivista vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený. Centrála podle něj nezveřejnila, kolik stály posudky na jeho zabavené věci, přitom jí to nakázal soud. Informuje o tom server Aktuálně.cz. Aktivista Zelený, který proslul tím, že nazýval bývalého šéfa někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu "ušatým traktoristou", vede řadu sporů s policií od loňského roku, kdy ho kriminalisté zatkli v Olomouci.

Prskavec odvolán z Hradu, Zeman jmenoval

Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše v pátek odvolal z funkce velitele Hradní stráže Petra Prskavce. V pátek to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Prskavec byl ve funkci necelý rok, nastoupil loni 18. prosince. Nahradil Radima Studeného, který ve funkci skončil v polovině loňského října po vyvěšení červených trenýrek na Hradě skupinou Ztohoven.

V Praze nejlepší život, horší na Ostravsku

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý," praví se o metropoli Jihočeského kraje ve hře Záskok od českého génia Járy Cimrmana. Ne všichni s tím ale, stejně jako herec Karel Infeld Prácheňský v podání Jana Svěráka, souhlasí. Přesto patří Jihočeský kraj mezi ty nejpřívětivější pro život. Aspoň to vyplývá z výzkumu, který pro projekt Místo pro život zpracovala agentura Datank.

EK podpořila návrh na snížení DPH tisku

Dne 1. prosince 2016, podpořila Evropská komise návrh novely směrnice upravující sazbu daně z přidané hodnoty aplikované na knihy, noviny a časopisy v zemích EU, ve kterém otevírá možnost, aby všechny členské státy směly i pro e-publikace používat sníženou, super-sníženou, příp. nulovou sazbu DPH. Tyto sazby, v současné době používané pouze pro tištěná média, tak budou moci být uplatněny i v digitálním prostředí.

Hoteliéři odmítají EET, z hotelů na stánky

Zástupci hotelů a restaurací už svoji podporu jednou stáhli v roce 2015, když zjistili, že nakonec se zákon dotkne pouze jich. „To, co se děje, není normální,“ uvedl tehdy prezident Asociace Václav Stárek, když zjistil, že restaurace a hotelu jsou jedinou obětí zákona o EET. Jedna z nejdůležitějších skupin, která od začátku podporovala Babišovu EET, ho definitivně opouští.

Komise navrhuje změnu valorizace penzí

Důchody se v Česku zvyšují pravidelně vždy k 1. lednu. Starobní penzi pobíralo na konci prvního čtvrtletí podle údajů České správy sociálního zabezpečení 2,39 milionu lidí. Průměrná částka dosáhla 11.441 korun. Kvůli nízké inflaci a menšímu růstu mezd se důchody v některých letech zvedaly v průměru jen o pár desetikorun. Vláda nyní prosadila to, že může přidat víc, maximálně však může zvednout důchod o 2,7 procenta.

Z OKD zmizelo víc peněz, než firma vydělala

Zatím jen o čtyřiadvacet a půl miliardy korun žaluje společnost OKD mateřskou společnost NWR NV a jejích spolumajitele Zdeňka Bakalu za vyvedení peněz z dceřiné společnosti. „Žaloba je na neoprávněně distribuované dividendy," řekl novinářům Petr Kuhn, právní zástupce společnosti OKD. Podle analýz, které právníci provedli, bylo OKD v letech 2006 – 2012 na dividendách rozdělila 65, 3 miliardy korun.

Putiky na venkově a nádražky končí?

Malé hospody, které vlastnily spotřební družstva Jednoty, místní úřady, JZD, statky a dnes soukromníci nebo tělovýchovné jednoty, hasiči a spol. na venkově, ale i v malých městech určitě skonči vinou EET, protože z tržby, která tam bývala a je, se lidé nemohou uživit. Oblíbený podnik v Praze Bubenči kvůli elektronické evidenci tržeb zavřel. Ostatní tradiční nádražky s administrativní zátěží zápasí. Dříve si zde cestující krátili dlouhé čekání na vlak.

Ficova strana Směr klesla na minimum

Směr-SD by podle průzkumu na konci listopadu volilo 23,3 procenta ze skupiny rozhodnutých voličů. Březnové volby strana vyhrála se ziskem 28,28 procenta hlasů, zároveň ale přišla o většinu ve sněmovně. Ve volbách před čtyřmi lety strana Směr-SD získala 44,4 procenta hlasů. Agentura uskutečnila průzkum v době kauzy týkající se podezření z předražení zakázek v souvislosti se slovenským předsednictvím v Radě EU a v době slovních výpadů Fica vůči novinářům.

Babiš nenavýší rozpočet na rok 2017

Babiš řekl, že ve Sněmovně zazněla zajímavá vystoupení. "Zaujal mě návrh paní poslankyně (Jany) Černochové, že by armáda mohla mít lepší režim u investic," řekl Babiš novinářům. Poslankyně ODS navrhovala růst rozpočtu obrany o deset miliard. Ministr řekl, že za dobrý nápad považuje zřízení speciálního zákona, podle kterého by armáda nakupovala. Ministra financí Andreje Babiše zaujaly některéí návrhy poslanců k rozpočtu na příští rok, není ale podle něj prostor na zvyšování výdajů rozpočtu na úkor státního dluhu.

Proti Hoferovi 100 eur důchodcům

Na populisty jejich vlastními zbraněmi, rozhodla se rakouská vláda. Před prezidentskými volbami, které se konají v neděli 4. prosince, chce posílit kupní sílu důchodců. Jednorázově jim už 1. prosince vyplatí sto eur. Vánoční dárek pro klíčové voliče, kteří rozhodnou o novém rakouském prezidentovi. Tak se dá jednou větou shrnout krok rakouské vlády, složené z tradičních tamních partají – Rakouské lidové strany (ÖVP) a Sociálně demokratické strany Rakouska (SPÖ).

Prezident Francie Hollande navštívil ČR

Francouzský prezident François Hollande ve středu přijel na odloženou návštěvu České republiky. S prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) jednal o ekonomických otázkách, spolupráci v Evropské unii nebo o bezpečnosti. S českými politiky mluvil také o migraci nebo situaci na Ukrajině a v Sýrii. Hollande, kterému příští rok končí prezidentský mandát, měl přijet letos do Prahy již dvakrát, pokaždé ale cestu zrušil kvůli teroristickým útokům ve Francii.

Ludvík a Chvojka novými ministry

Česká vláda má po středě dva nové členy. Prezident Miloš Zeman dopoledne jmenoval ministrem pro lidská práva a legislativu Jana Chvojku a ministrem zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Ve funkci nahradili Jiřího Dienstbiera a Svatopluka Němečka. Premiér Bohuslav Sobotka (všichni ČSSD), který si od výměny slibuje větší dynamiku kabinetu, Chvojkovi při uvedení do úřadu dal za úkol řešit situaci v tzv. vyloučených lokalitách, Ludvík se chce zabývat nedostatkem sester v nemocnicích a snížením administrativní zátěže zdravotníků.

Na ČVUT boj o rektora, Parkanová pokutu

Rektor Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) Petr Konvalinka je přesvědčen, že snahy o jeho odvolání neskončily. Řekl to poté, co ve středu akademický senát ČVUT nepřijal usnesení, které prezidentu republiky Miloši Zemanovi navrhuje Konvalinkovo odvolání. Poměr sil se ale může změnit v lednu, kdy začne úřadovat akademický senát v novém složení. Hlasování dopadlo nerozhodně, dvacet senátorů bylo pro přijetí návrhu na odvolání, stejný počet se postavil proti němu.

Geologové k sesuvu na D8 u Dobkoviček

Vyjádření k mediálním výstupům RNDr. Vladimíra Cajze, CSc. o problematice sesuvů na dálnici D8 u Dobkoviček: My, níže podepsaní inženýrští geologové, geomorfologové a specialisté na výzkum sesuvů, se touto cestou veřejně distancujeme od současných mediálních vystoupení RNDr. Vladimíra Cajze, CSc. týkajících se problematiky sesuvů v úseku rozestavěné dálnice D8 u Dobkoviček.

11 úseků dálnic osvobozeno od poplatku

Dálniční známky v České republice budou i v roce 2017 prokazovat uhrazení poplatku za užití dálnice pro osobní dopravu - automobily do 3,5 t. Motocykly, na rozdíl od některých okolních zemí, dálniční poplatky hradit nemusí. Dálniční známky zůstávají v cenové hodnotě za roční 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. „Vylepení platné dálniční známky v pravém dolním roku čelního skla i s kontrolním kupónem mohou ověřovat a tudíž zastavovat vozidla nejen hlídky Policie České republiky, ale i hlídky Celní správy.

Syndikovat obsah