iSPIGL

internetové noviny ispigl.eu

Prezident České republiky Miloš Zeman, ministr financí Andrej Babiš, řada diplomatů, politiků a dalších významných osobností. Fotoreportáž iSpiglu

Na hranice se vrací kontroly jako dříve

Západ před převratem v roce 1989 v ČR kritizoval dráty na hranicích a vojáky Pohraniční stráže. Dráty dnes už vybudovalo Maďarsko a další země, budují je Rakušané a ve Francii v Calais. Do žádné země nemohou chodit lidé bez pasů a víz. Jen kancléřka Merkelová otevřela hranice statisícům uprchlíků z celého světa a dnes si neví rady, jak se jich zbavit. Při cvičení podél slovenských hranic byl na základě fiktivního rozhodnutí vlády vyhlášen první, nejpřísnější stupeň kontrol.

Hejtman Havel na kontrole hranic

Večerní kontroly automobilů přejíždějících hranici mezi ČR a Německem ve Svatém Kříži se v minulém týdnu účastnil hejtman Karlovarského kraje Martin Havel. Společně s vedoucím odboru cizinecké policie krajského policejního ředitelství plukovníkem Antonem Gábrišem diskutovali o ostraze příhraničí a o problematice nelegální migrace. „Chtěl jsem se přesvědčit, že je na hranici v současnosti klid. Policisté mě ubezpečili, že se lidé na Chebsku, ale i v saském příhraničí zatím nesetkali s tím, že by hranici překračovaly například skupinky migrantů.

Tykačová se zalekla Babišových novin

Pro klientku peníze mají, jako pro každého, velký význam, ale ještě větší význam má soukromí,“ uvedl advokát Kuchtové Jakub Kadlec. „Nestojí mi to za ten mediální ohlas,“ uvedla později Kuchtová, která se líčení neúčastnila. Soukromí je pro mě víc než peníze, rozhodla se Daniela Kuchtová, bývalá manželka uhlobarona Pavla Tykače. Její advokát stáhl žalobu, kterou se domáhala 35 milionů korun.

Z Dalíka ve vězení ve Znojmě kuchař?

Odsouzeného lobbistu Marka Dalíka nedávno převezli z ruzyňského vězení do zařízení v jihomoravském Znojmě. O přesunu někdejší pravé ruky premiéra Mirka Topolánka informovala pondělní MF DNES. Znojemská věznice má podle deníku striktní režim a odsouzení si nedopřávají velkého luxusu. Dalíkův den začíná před šestou hodinou ráno. Svou celu nyní Dalík podle zjištění deníku obývá s dalšími pěti muži. Ve vězení má pověst introverta a krátí si čas četbou knih. Ve Znojmě jej však žádný luxus nečeká.

Vstupenky na sport zastupitelům bokem

Zastupitelskému klubu Pirátů v roce 2015 nabídl zastupitel za ČSSD Karel Březina lístky na mistrovství světa v ledním hokeji (Piráti je odmítli). Minimálně členové klubu ANO zase v témže roce získali vstupenky do VIP salónku na finále Fed Cupu. Protože na obě sportovní akce přispěla Praha ze svého rozpočtu, Piráti se města dotázali, kdo všechno z politiků lístky dostal. Odpověď je nepříjemně překvapila. Oficiálním způsobem, tedy přes Magistrát, se tyto vstupenky totiž nedistribuují.

Vyhlasme v Králíkách místní referendum

Kolem dvou set občanů města Králíky navštívilo v neděli odpoledne Kulturní dům Střelnice, aby debatovalo s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem, generálním ředitelem Vězeňské služby ČR Petrem Dohnalem, hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým a vedením města v čele se starostkou Janou Ponocnou o návrhu umístit do bývalého výchovného ústavu ženskou věznici.

Odpad z Vysočiny vozit do Rakouska?

?

Od roku 2024 začne v České republice platit zákaz skládkování netříděného odpadu, proto přichází Sdružení obcí Vysočiny (SOV) se svým vlastním návrhem, jak by se mělo v kraji v budoucnu nakládat s nevytříděným komunálním odpadem. Ten by se odvážel mimo region k výrobě energie. Za tímto účelem na Vysočině vznikne optimalizovaná síť překladišť. Zájem o jejich vybudování předběžně vyslovilo 13 obcí. Návrh SOV vychází z odborné studie Institutu pro udržitelný rozvoj měst a obcí, o.p.s.

Na gastronomickém veletrhu objasní EET

První vlna zavádění elektronické evidence tržeb (EET) se dotkne českých živnostníků v oblasti pohostinství a ubytovacích služeb již v letošním prosinci. Podle odhadů půjde o zhruba 60 tisíc podnikatelů, ze kterých se však na nový systém evidence tržeb doposud připravilo jen 10 %. Nákup registrační pokladny, zajištění autentizacích údajů a zavedení nového způsobu vydávání účtenek v provoze jsou jen některé body z příprav na EET.

Nejlepší exponáty na Veletrhu For arch

Také letos se na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH 2016 uskutečnila soutěž GRAND PRIX o nejlepší exponát, kterou vyhlášuje společností ABF, a. s. Soutěže se zúčastnilo celkem 41 přihlášených produktů a po pečlivém prostudování podkladů a na základě prezentace exponátů firem v průběhu prvního dne veletrhu bylo uděleno pět cen GRAND PRIX a šest ČESTNÝCH UZNÁNÍ bez určení pořadí.

Hejtman s premiérem záchranářům techniku

Předseda vlády Bohuslav Sobotka a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se v pondělí 26. září 2016 zúčastnili ve Školním výcvikovém zařízení v Brně-Líšni slavnostního předání nové hasičské techniky. Jihomoravský kraj chce nákupem dvou nových vozů ocenit práci jednotek Hasičského záchranného sboru ČR – konkrétně Záchranného útvaru Hlučín, který před dvěma lety po celý měsíc intenzivně zasahoval při sesuvech půdy v Dolních Věstonicích, Strachotíně a Bulharech.

Osobní dopravu zajistí ekologická vozidla

Po dalších deset let bude zajišťovat veřejnou linkovou osobní dopravu na Českotěšínsku akciová společnost ČSAD Havířov. Dopravce, který vzešel z historicky druhého výběrového řízení v Moravskoslezském kraji na veřejné služby, bude po tuto dobu zajišťovat dopravní obslužnost v části regionu na 18 linkách veřejné linkové osobní dopravy. Dopravce se zároveň zavázal, že bude cestující vozit ve zcela nových ekologických autobusech.

Západ poškozuje vztahy s Moskvou

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v neděli prohlásil, že je Rusko zodpovědné za prodlužování války v Sýrii, a britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti v New Yorku Rusko rovnou obvinil, že se v Sýrii po boku tamního vládnoucího režimu dopouští válečných zločinů. Kritikou nešetřila ani americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová. Rusko podle ní v Halabu nebojuje proti terorismu, nýbrž se dopouští barbarství.

Fico: Vztahy mezi ČR a SR příkladné

Vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem po rozdělení někdejšího společného státu se staly pro mnohé regiony ve světě inspirací a příkladem hodným následování, řekl slovenský premiér Robert Fico v úvodu pondělního společného zasedání vlád obou zemí. "Vynikající a v Evropě a ve světě zřídkavá podoba úzké spolupráce, jejímž symbolickým a praktickým vyjádřením jsou pravidelné společná zasedání vlád, je především také vyjádřením naší jazykové a kulturní blízkosti, naší vzájemné provázanosti ve všech oblastech," uvedl Fico.

Němeček: Do správní rady VoZP i odbory

Po pátečním zasedání správní rady panuje v pojišťovně dvojvládí. V pátek převzal řízení VoZP, která má asi 700.000 pojištěnců, ekonomický náměstek Pavel Kolář, jehož správní rada pověřila. V pondělí už byl ale v pojišťovně opět přítomen i odvolaný ředitel Štein a pojišťovna na svém webu vyvěsila prohlášení, že Štein je stále generálním ředitelem.

Nekalé praktiky regulovat evropsky

Ministr zemědělství Marian Jurečka v Bratislavě na společném jednání české a slovenské vlády diskutoval se svojí kolegyní Gabrielou Matečnou o problematice dvojí kvality potravin, legislativě v oblasti nekalých obchodních praktik či povinném označování země původu u potravin. „Současné používání nekalých obchodních praktik považuji za dlouhodobě neudržitelné, protože fakticky poškozuje nejslabší články v řetězci, tedy prvovýrobce a zpracovatele.

Umělci prohrál v kartách 25 mil. dolarů

„Ukažte mi vězení, ve kterém si lze za šest let vydělat alespoň milion dolarů. Kdyby někde existovalo, už by před ním stála fronta zájemců, toužících se nechat zavřít,“ prohlásil Pejsachovův obhájce o verdiktu, který považuje za příliš přísný, a tak nevylučuje odvolání. Ruský soud poslal v pondělí na šest let za mříže podnikatele, který si vypůjčil od prominentního zpěváka Josifa Kobzona pětadvacet milionů dolarů, ale ty místo investování prohrál v kartách.

Vary, Chopin Gala v Parkhotelu Richmond

Letošní, v pořadí páté Chopin Gala v karlovarském Parkhotelu Richmond nabídne ve středu 28. září svým návštěvníkům mimořádný umělecký zážitek v podobě programu ze symfonických skladeb Gioacchina Rossiniho, Wolfganga Amadea Mozarta a polského básníka klavíru Fryderyka Chopina, který v západočeském lázeňském letovisku pobýval v létě 1835 při svém posledním setkání s rodiči.

28. září oslaví PechaKucha 50. konání

Již ve středu 28. září oslaví pražská PechaKucha své 50. konání. 49 večerů, 663 mluvčích, 16 800 diváků. Bude tomu tak i do budoucna? Přijďte se podívat, kdo to po nás převezme, na 50. PechaKucha Night večer. Pro jubilejní 50. večer oslovil organizační tým pražské PechaKucha 15 autorů a autorských týmů, kteří v minulosti na pražské PechaKucha vystoupili, aby připravili a vedli ve svém vlastním ateliéru celodenní dílnu pro děti ve věku 10 až 14 let.

Po MUDr. Rathovi zvelebuje kraj Petera

Po poslanci parlamentu a exhejtmanovi MUDr. Davidu Rathovi pokračuje ve zvelebování Středočeského kraje bývalý starosta města Nymburka a bývalý poslanec PČR (ČSSD) Miloš Petera, který se v krajských volbách znovu uchází o funkci hejtmana. Poslední dobou hýbe republikou téma parkovacích zón v Praze a s tím související možnost parkování na okrajích Prahy. Kde by se měla stavět záchytná parkoviště pro Středočechy?

Vyšší ceny pozemků na vodní dílo Skalička

Vláda schválila návrh Ministerstva zemědělství zvýšit náhradu za nestavební pozemky v místě pod stálou vodní hladinou v zátopě připravovaného vodního díla Skalička. Místo původních 94 korun to bude 150 korun za metr čtvereční. „Zásady majetkoprávního vypořádání vodního díla Skalička z loňského prosince byly určeny podle jednotlivých typů nemovitostí. Náhrada za nestavební pozemky v zátopě činila 94 korun za metr čtvereční.

Krnáčová s Udženijí blokly Zastupitelstvo

Pirátská strana právě od Magistrátu obdržela dokument, který potvrzuje, že primátorka Krnáčová odmítla svolat mimořádné zasedání Zastupitelstva nelegálně. Dokument totiž neobsahuje podpisy jednotlivých zastupitelů, ale pouze podpis Alexandry Udženiji. Udženija v dokumentu oznamuje, že „odvolává podpisy členů klubu zvolených za ODS“. Tím ale Udženija překročila svoji pravomoc, protože nemůže jednat jménem ostatních zastupitelů.

Kolektivní smlouva firmy Psota ve Znojmě

Podpis kolektivní smlouvy do 27. října – to je hlavní výsledek jednání zástupců vedení města Znojma, vedení znojemské dopravní společnosti Psota a zástupců odborové organizace odborového svazu dopravy. Zúčastněné strany se rovněž dohodly na navýšení mezd řidičů autobusů. Po připomínkování textu kolektivní smlouvy ve společnosti Psota oběma zúčastněnými stranami byl dohodnut termín podpisu Kolektivní smlouvy do 27. října 2016.

Vrtulníky na střeše nemocnice ve Varech

Na heliportu na střeše pavilonu akutní medicíny v karlovarské nemocnici budou moci se zraněnými pacienty přistávat i těžší armádní vrtulníky Letecké záchranné služby v Plzni – Líních, které obsluhují Karlovarský kraj a Plzeňský kraj. Už od roku 2015 připravuje Karlovarský kraj změnu dispozic přistávacího místa tak, aby mělo vyšší nosnost a bylo pro záchranáře z Líní využitelné.

Soutěž Kompas, nejoblíbenější turistika

Rozhledna na Zadově, krytý most v Lenoře a muzeum loutek ve Svatém Janě nad Malší. To jsou nejoblíbenější turistická místa, podpořená dotacemi z Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad (ROP Jihozápad) v Jihočeském kraji. V Plzeňském kraji to jsou zámek v Boru, rozhledna na Sedle a sportovně rekreační areál v Kralovicích.

Hosté: Pojí nás Mozart, Mahler i Freud

Pamětní deska na stěně kavárny Opera připomíná zhruba měsíční pobyt zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda v Olomouci. Odhalení pamětní desky z dílny akademického sochaře Bohumila Teplého se zúčastnila také paní Natascha Grilj, kulturní rada Velvyslanectví Rakouské republiky a ředitelka Rakouského kulturního fóra, a pan Jan Sechter, velvyslanec České republiky v Rakousku.

Matragi pokřtila kalendář řemesel Vysočiny

Originální kalendář, který nese jméno Kraje Vysočina, pokřtila v jihlavském obchodním domě CityPark společně s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem světová módní návrhářka a designérka Blanka Matragi. Tématem pro dvanáct ústředních fotek se stala řemesla, kterým je možné se vyučit na školách zřizovaných Krajem Vysočina. „Autorem fotek je osvědčený spolupracovník Vladimír Kunc.

Na premiéru filmu Anthropoid herec Murphy

Očekává se účast rodinných příslušníků parašutistů i představitelů státu. Jeden z nejočekávanějších titulů letošní roku, koprodukční snímek Anthropoid režiséra Seana Ellise vstoupí do domácích kin v Den české státnosti, 28. září 2016. Slavnostní premiéra se uskuteční v předvečer státního svátku, tedy 27.9., v pražském multikině Cinestar Anděl. Na ni přijede také představitel Jozefa Gabčíka, herec Cillian Murphy.

Finále Miss Prima křivky, vyhrála Šenková

Nelítostné finále MISS Prima křivky 2016 ve znamení rebelie vyhrála Leona Šenková! Jeden chlap to od baculek schytal za všechny chlapy světa! Důtky, krev, muž zavěšený nakonec za kůži na hácích, bezmocně se houpající nad finalistkami a k tomu postrach celebrit Pavel Novotný v roli moderátora, divoký Miro Šmajda mezi soutěžícími při módní přehlídce, pětadvacet náctiletých rebelek a netradiční nástup finalistek na defilé...

20 let Vysoké školy ekonomie v Praze 5

Vysoká škola ekonomie a managementu v Praze tento měsíc oslaví již své druhé kulaté výročí. K 20. narozeninám VŠEM přijdou popřát úspěšní absolventi i známé osobnosti. Budova Campusu VŠEM, na Nároční 2600/9A, v Praze 5, jedné z nejstarších soukromých vysokých škol u nás, se 27. 9. od 17. hodin naplní gratulanty z řad studentů, absolventů i prominentními hosty. Na akci vystoupí oblíbený komik Lukáš Pavlásek, který ve svém stand-up vystoupení zavzpomíná na studentská léta a neopomene ani krutou realitu každodenních pracovních dnů.

Obviněn soudce z Hradce, kauza Via Chem?

Krajské ředitelství královéhradecké policie obvinilo soudce, jehož jméno Borgula neuvedl, 20. září. K trestnímu stíhání ve věci nezákonných manipulací insolvenčních řízení dal souhlas prezident. Naplnění trestného činu spočívalo podle dozorového státního zástupce „ve výkonu funkce soudce v rozporu s jeho povinnostmi a v rozporu s povinnostmi uloženými insolvenčním zákonem". Za zneužití pravomoci hrozí v případě prokázání viny jeden rok až pět let vězení.

Syndikovat obsah