iSPIGL

internetové noviny ispigl.eu

Prezident České republiky Miloš Zeman, ministr financí Andrej Babiš, řada diplomatů, politiků a dalších významných osobností. Fotoreportáž iSpiglu

Babiš musí hlídat i Faltýnka, prosazuje syna a JUDr. Hlínu
RozhovorJansta o policii, financích na sport, stíhána i Valachová?

Aféra s financemi na sport není dosud uzavřena. Mnozí odborníci se podivují tomu, že mezi stíhanými není ani ministryně školství Valachová, protože stíhaná je i její podřízená Simona Kratochvílová, která je rovněž z Brna, jako Valachová. O dotacích na sport, jako ministryně, musela vědět, tvrdí odborníci.

 • Číst dál
 • Bílé víno Spiegel Grillmaiera z Rakouska na český trh

  Velvyslanectví Rakouska v ČR uspořádalo v hotelu Diplomat v Praze ochutnávku rakouských vinařů z okolí Vídně. Velký sál hotelu zaplnilo přes 20 až 30 majitelů vinic, kteří hrozny pěstují na 5 až 50 hektarech půdy. Zástupcům restaurací a hotelů, penzionů, vináren, barů, vinoték atd. z Prahy i dalších míst ČR nabízeli vína červená, růžová, bílá.

  Mezi bílými víny se objevilo v kategorii i víno Spiegel - Grüner Veltliner 2016, které vyrábí Josef Grillmaier. Pro jeho vinařství znamená tradice péči o místní kulturu vína. A to již více než 100 let, s respektem a odpovědností, ve stálé rovnováze mezi tradicí a inovací. Pro životní prostředí i pro budoucí generace.

 • Číst dál
 • Nesmyslné uprchlické kvóty na migranty Tusk odstraní?

  Státy EU toto téma hluboce rozděluje, což koneckonců dokládá i pondělní přípravné jednání diplomatů před čtvrteční diskusí o migraci. Zástupci členských zemí právě téma povinného přerozdělování migrantů probírali přes polovinu své schůzky a bez jednoznačného závěru. Potvrzen zatím nebyl Tuskův dokument, který se tématu věnuje a má sloužit jako podklad pro čtvrteční večerní diskusi premiérů a prezidentů.

  Zeman u Kisky: Slováka jsem jmenoval premiérem ČR

  Prezident Zeman krátce po desáté hodině dorazil na nádvoří prezidentského paláce v Bratislavě, kde ho uvítal Kiska. Součástí slavnostního ceremoniálu bylo vítání chlebem a solí a nástup čestné stráže slovenského prezidenta, samotná přehlídka vojenské jednotky po červeném koberci se ale nekonala. Oba prezidenti se poté odebrali k soukromému setkání.

  Komise poslanců na stíhání viníků privatizace OKD

  Komise bude devítičlenná, každá poslanecká frakce v ní bude mít po jednom zástupci. Výsledky svého zkoumání má komise předložit dolní komoře do deseti měsíců, tedy na podzim příštího roku. Pro její založení hlasovalo 153 ze 169 přítomných poslanců, proti byl jen předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj případ řeší soud a Sněmovna by se neměla do soudní moci vměšovat.

  Piráti: Nemocnici na Františku možno provozovat efektivně

  Pirátská strana vyzývá zastupitele Prahy 1, aby zastavili proces udělování koncese soukromému subjektu, který má převzít provoz Nemocnice Na Františku. Za tímto účelem dnes pořádají happening na Žofíně. Městská část chce totiž schválit záměr dlouhodobého pronájmu nemocnice Na Františku formou tzv. koncese. Jde o pronájem celého nemocničního provozu, včetně smluv se zdravotními pojišťovnami.

  Matovič dvíha varovný prst: Odkaz prezidentovi Kiskovi!

  Ak prezident SR Andrej Kiska vymenuje Smerom-SD zvolených kandidátov za ústavných sudcov, do roku 2031 bude zabezpečená beztrestnosť premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD). Na tlačovej konferencii to vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič. "Keď sa pozrieme na posledné dni, najviac na Kisku tlačia a zastrašujú ho práve Fico a Kaliňák.

  Ako sa Fedor Gál stal milionárom cez televíziu Nova

  A ako svojou neschopnosťou podnikať o peniaze prišiel. Rozoberme si príbeh vzniku televízie Nova, pretože práve tá z teba urobila milionára. V roku 1993 ste partia piatich ľudí, ktorá stála za eseročkou CET 21, získali licenciu na vysielanie. Bol si tam ty, Peter Kršák, Josef Alan, Vlastimil Venclík a Péter Hunčík.

  Pelta kritizoval Valachovou, nové vedení fotbalu ČR

  Na valné hromadě fotbalových klubů nebyla žádná nuda. Opět se dostalo pozornosti bývalé ministryni školství ČSSD Valachové, za jejíž existence se zrodila aféra s miliony do sportu. Dosud za to, i když je poslankyní, nebyla trestně stíhána. Policisté i žalobci se chovají tak, jako u více než 50 miliard horníků, jak uvedla ČT, o něž přišli vinou Sobotky. Ve Sněmovně však teď vznikla komise, která se případem Sobotky bude zabývat. Kromě potrestání Sobotky by se však miliardy měly také vrátit OKD a horníkům ČR.

  GIBS zasahovala proti ovlivňování trestních řízení

  Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zasahuje na několika místech v Praze kvůli údajnému ovlivňování trestních řízení. Informovala o tom dnes Česká televize. GIBS prohledává advokátní kanceláře. Mluvčí inspekce Radka Sandorová potvrdila, že prohlídky kanceláří jsou součástí úkonů trestního řízení, které detektivové provádějí. Podle informací České justice jde o úniky v řízeních, týkajících se obchodování s lidmi a kontrol cizinců.

  Bangladéšan zaútočil na Manhattanu trubkovou náloží

  Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže, který měl výbušné zařízení přidělané na těle, policie ho zadržela. Starosta Bill de Blasio označil incident za pokus o terorismus. Útočníkem je 27letý Bangladéšan Akajíd Ulláh. Výbuch se podle serveru BBC odehrál na autobusovém terminálu Port Authority nedaleko Times Square. „Newyorská policie zasahuje u exploze blíže neupřesněného původu na 42. ulici na Manhattanu,“ uvedla policie na Twitteru krátce po výbuchu. Linky metra A, C a E byly evakuovány.

  Prezident Zeman s Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

  „Diskuse s panem prezidentem byla široká, týkala se nejen školství, ale i oblasti sportu. Přes drobné názorové rozdíly jsme se ve všem shodli,“ uvedl dosavadní náměstek ministra školství Robert Plaga (ANO) po jednání se Zemanem. S prezidentem se bavil například o inkluzi, na kterou podle Plagy chybí v rozpočtu asi tři miliardy korun. „Diskutovali jsme o finanční a věcné potřebě revize inkluze. Je potřeba znovu se podívat na vyhlášku, která podpůrná opatření definuje a podívat se do terénu, jestli je možné zrevidovat i věcnou část inkluze,“ uvedl Plaga.

  Putin nariadil stiahnutie ruských vojakov zo Sýrie

  Ruský prezident Vladimir Putin nariadil stiahnutie ruských síl zo Sýrie, kde ruské vojská podporujú režim sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada. V súvislosti s Putinovou nečakanou návštevou Sýrie o tom informujú ruské agentúry. Putin sa počas návštevy stretol aj s Asadom a okrem iného vyhlásil, že sýrski a ruskí vojaci dokázali za zhruba dva roky zničiť medzinárodnú teroristickú organizáciu Islamský štát (IS).

  Veřejnost nemá právo znát odborníky na zastupitelství?

  Bývalý vedoucí expozitury ÚOOZ a diplomat: Bradáčová posiluje analytický tým: Jsou to státní zaměstnanci, kteří jsou zařazeni do 14. platové třídy a podílejí se na klíčových rozhodnutích, která spadají do kompetence obou vrchních státních zastupitelství (VSZ). Přesto podle Lenky Bradáčové a Iva Ištvana nemá veřejnost právo znát ani jejich jména, ani jejich profesní minulost, dokonce ani způsob jejich výběru či přibližný plat. České justici se však jejich jména i profesní historii přes odpor obou VSZ zjistit podařilo. A to včetně zajímavých podrobností.

  25 let nové ČR a SR, Klaus s Mečiarem o rozdělení ČSFR

  V sále bývalé budovy federálního shromáždění v Praze, který je dnes velice málo využívaný, se v pondělí uskutečnila diskuze bývalého premiéra Václava Klause a bývalého premiéra SR Vladimíra Mečiara, který do Prahy přicestoval s celou rodinou. Ještě těsně před rozdělením ČSFR se pro poslance vylepšil bar v budově FS za více než 60 milionů korun. Přesto došlo k rozdělení… Diskuzi přenášela i ČT a kromě hostů v zaplněném sále bylo i mnoho našich i zahraničních novinářů.

  Hosty Drážďan chrání před teroristy policisté a zátarasy

  „Jako generální konzulát jsme nedostali žádná hlášení, že by někdo z českých občanů něco spáchal. Nejčastější delikt jsou krádeže, který ale probíhá během celého roku, navíc u těchto deliktů policie nevede statistiku, zda šlo o Čechy. Je tolik národností, že není možné říci, že něco spáchali Němci a něco jiné národnostim,“ doplňuje zástupkyně generálního konzula Eva Reinöhlová.

  Zeman v Lánech s kandidáty průmyslu a zdravotnictví

  Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve sešel s ním, poté následovalo setkání se zájemcem o funkci ministra zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Menšinový kabinet hnutí ANO Zeman jmenuje ve středu. S Hünerem Zeman diskutoval více než hodinu. Mluvili i o využití lithia a energetické koncepci. Za svou prioritu v úřadu označil vedle energetiky odstraňování ekologických škod a nakládání s nerostnými surovinami.

  Raši nový podpredseda Smeru SR, Fico hrozí...

  Fico hrozí: kto pôjde do nás kameňom, my doňho dvomi. Richard Raši sa stal podpredsedom Smeru. Marek Maďarič povedal, že čakal vo vedení väčšie zmeny. Novým podpredsedom Smeru sa stal košický primátor Richard Raši. Do funkcie ho zvolili delegáti dnešného snemu Smeru v Martine. Ten sa koná v aule lekárskej fakulty. Smer hovorí, že si priestor prenajal za komerčnú cenu.

  Izraelský premiér: Turecký prezident pomáha teroristom

  Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu počas návštevy v Paríži obvinil tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že "bombarduje kurdské dediny a pomáha teroristom". Informovala o tom agentúra Reuters.Týmito slovami Netanjahu reagoval na skorší Erdoganov výrok, v ktorom označil Izrael za "teroristický štát, ktorý vraždí deti".

  Soudci nechtějí odejít, neschopní či nečinní? Kárné žaloby

  „Introverta“ a „nejhorší soudkyni“ potrestal kárný soud mírně, chystá se na jejich nadřízenou. Jen s mírnějšími tresty oproti původním návrhům odešli od Nejvyššího správního soudu dva soudci Krajského soudu v Ostravě. Kárný senát je sice v obou případech shledal vinnými z dlouhodobých průtahů, výrazně ale snížil počet případů uvedených v kárných žalobách.

  Nový premiér Polska Morawiecki pokřesťanští Evropu

  „Jsme součástí Evropské unie, ale chceme ji změnit, abychom ji znovu pokřesťanštili. To je můj sen,“ uvedl Morawiecki. „Pro mne je nejdůležitější, že mi Pán dává dost síly, abych sloužil Polsku,“ řekl knězi, který vedl rozhovor s novopečeným šéfem vlády v katolické televizi Trwam. „Budeme budovat Polsko jako silný a efektivní stát, ale také jako stát, který obsahuje univerzální a křesťanské hodnoty.

  SPD Okamury spokojeno s prezidentem Zemanem

  Prezident Zeman v sobotu na konferenci SPD v Praze vystoupil. O přímou podporu nepožádal, zároveň ale stranu několikrát pochválil. Řekl, že by mohl vyjmenovat deset bodů, na kterých se s SPD shodne. Poté prezident důrazně kritizoval SPD za negativní přístup k vysílání českých vojáků do zahraničních misí.

  Maďarič kritizuje Smer SR: Strácame voličov, pozície...

  Bývalý podpredseda si myslí, že predstavitelia Smeru-SD sa musia vrátiť k ideálom. Strana Smer-SD stráca voličov, pozície a energiu. Je to objektívny proces a nikto nemôže čakať, že znovu bude vládnuť sám. Faktom však je, že pokles tejto strany opakovane potvrdzujú rôzne voľby. Na sneme Smeru-SD to vyhlásil bývalý podpredseda strany Marek Maďarič.

  Premiér Justin Trudeau se omluvil komunitě LGBTQ2

  Dne 28. listopadu 2017 pronesl předseda kanadské vlády v Dolní sněmovně řeč, kterou se jistě zapíše do dějin. Jednalo se o omluvu komunitě LGBTQ2 za újmy zapříčiněné diskriminačními federálními zákony. Během svého proslovu předseda poukázal také na to, že Kanada po desítky let selhávala v obraně této komunity.

  Na Karlovarsku chybí koncepčnost školství, slučují školy

  Krajské zastupitelstvo po bezmála tříhodinové diskusi potvrdilo slučování škol, které se týká Nejdku a Lokte. Opoziční zastupitelé marně opakovaně upozorňovali na nekoncepční práci a ignorování názorů pracovní skupiny, kterou samotná koalice na minulém zastupitelstvu vytvořila. Přinejmenším jako velice nestandardní se dá označit způsob, kterým Jaroslav Bradáč, radní pro školství, pracovní skupinu řídil a jak informoval o jejích výstupech.

  Basketbalisté Olomouce chtějí vyrovnat bilanci v neděli

  Kooperativa NBL se zvolna přehoupla do své druhé poloviny. Proto je na programu odveta mezi Olomouckem a USK Praha. Tentokrát na půdě Olomoucka, tedy v Prostějově. V prvním vzájemném měření sil vyhrály Sovy 83:67, když měly raketový nástup do první čtvrtiny 25:8 a nejlepším střelcem celkově byl s 22 body Peterson. Ten už v týmu vysokoškoláků není a stejně tak tým trenéra Benačka dostál několik změn.

  Rusko: KLDR chce jednat s USA o zárukách bezpečnosti

  Překvapivou informaci sdělil Lavrov Ruské informační agentuře Novosti. Došlo k tomu poté, co se ve čtvrtek ve Vídni setkal s ministrem zahraničí USA Rexem Tillersonem. Svému americkému protějšku prý řekl o úloze, kterou je Rusko ochotno sehrát ve zprostředkování dialogu mezi Spojenými státy a KLDR. Sám americký prezident Donald Trump se o možnosti jednání se Severní Koreou na veřejnosti vyjadřuje skepticky. Tillerson však už dříve prohlásil, že bude usilovat o dohodu, „dokud nespadne první bomba“.

  Syndikovat obsah


  Paroubek: Teď Zeman neodstranitelný...


  Někdejší premiér v rozhovoru ParlamentníchListů.cz
  rozebírá také to, jak mohou dopadnout sněmovní volby
  v tomto roce.