iSPIGL

internetové noviny ispigl.eu


Prezident Miloš Zeman se ve středu 9.května zúčastnil oslav konce druhé světové války na ruském velvyslanectví. Jako již několikrát v minulosti přednesl na banketu projev v ruštině. Den vítězství si na ambasádě připomněli také další čeští politici včetně Zemanova předchůdce Václava Klause nebo expremiéra Petra Nečase.
Článek - "Oslava Zemana, Klause na ambasádě Ruska v Praze..." číst dál...
Fotoreportáž iSpiglu


Prezidentské volby ve štábu Miloše Zemana v pražském Top hotelu
Více: Fotogalerie-iSpigl.eu

Článek týdne:
Kauzy dr. Soukupa příkladem pro politiky
a majitele médií

Majitel TV Barrandov a dalších médií JUDr. Jaromír Soukup je dnes příkladem toho, jak by se měla v ČR, ale i ve světě dělat otevřená a nebojácná publicistika a politika lidí, kteří se dostali do politiky z ulice měst a obcí. Když někdo získal mandát poslance, europoslance nebo senátora...

 • Číst dál

 • JUDr. Zdeněk Koudelka:
  Členem vlády může být obviněný

  Rozhořela se debata, zda může být obviněný ve vládě. Odpověď je ano. Právní řád nestanoví, že obviněný člověk nesmí vykonávat ústavní funkci. I politický přístup z jiných důvodů dochází ke stejné odpovědi. Vláda je tvořena na základě voleb do Poslanecké sněmovny ...

 • Číst dál


 • Pravá Kuba. "Ostrov svobody" na vlastní oči. Více na: Fotoreportáž iSpiglu


  Kuba, Havana, Varadero, Tropicano, ráj turistů světa
  Ať si říkají mnozí lidé z některých zemí Evropy a světa co chtějí, Kuba však čím dále tím více přitahuje turisty
  z mnoha zemí. Je to ráj pro mnohé lidi, kteří touží
  po odpočinku, koupání, opalování a zábavě. ...

 • Číst dál • 25 let nové ČR a SR, Klaus s Mečiarem o rozdělení ČSFR. Fotoreportáž iSpiglu
  Článek - číst dál...


  Babiš musí hlídat i Faltýnka, prosazuje syna a JUDr. Hlínu
  Rozhovor  Jansta o policii, financích na sport, stíhána i Valachová?

  Aféra s financemi na sport není dosud uzavřena. Mnozí odborníci se podivují tomu, že mezi stíhanými není ani ministryně školství Valachová, protože stíhaná je i její podřízená Simona Kratochvílová, která je rovněž z Brna, jako Valachová. O dotacích na sport, jako ministryně, musela vědět, tvrdí odborníci.

 • Číst dál
 • Rozloučení s novinářem ing. Slezákem, Až mě andělé...

  V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladně se uskutečnilo poslední rozloučení s populárním novinářem, ekonomem, boxerem, politikem a bývalým poradcem několika ministrů financí ing. Karlem Slezákem, který předčasně zemřel neopatrností lékařů nemocnice v Praze, kam osobně přijel na ošetření. Dlouho však čekal na ošetření, a když konečně přišel na řadu k lékaři, dostalo se mu odpovědi, že je vše v pořádku. Pak zase sám odjel domů. Brzy poté se zdravotní potíže znovu dostavily. Lékaři přivolané záchranky se mu snažili pomoci, ale přes veškerou snahu se jim to nepodařilo.

 • Číst dál
 • GALERIE:Rozloučení s ing. Karlem Slezákem (†73)
 • Nedoceněný expert na agenty Kmenta, šance v EU a NATO

  ČR, SR, EU a NATO, USA a určitě i další země světa ani netuší, jaký expert na agenty se pohybuje v ČR. A přitom tolik agentů se hrne, nebo už tady jsou, do EU a celé Evropy i světa. Onen expert na agenty je Jaroslav Kmenta, který se zatím ale hrabe v zaprášených archívech bývalé tajné služby ČSFR...

 • Číst dál
 • Trestní oznámení Ing. Šolty na neposkytnutí pomoci v TOP hotelu

  Podávám trestní oznámení na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 pro důvodné podezření ze spáchání trestních činů neposkytnutí první pomoci; neoprávněného zásahu do užívání bytu, domu a nebytového prostoru a výtržnictví na neznámého pachatele, skupinu pachatelů.

  Odůvodnění: Dne 27.1. 2018 se v TOP hotelu v Praze 4 konaly 3 akce: a) ve žlutém sále Tisková konference k vyhlášení vítěze 2. kola prezidentských voleb; b) v modrém sále uzavřené Setkání příznivců znovuzvoleného prezidenta M. Zemana; c) voleb. štáb prezidenta ve 4. patře.

 • Číst dál
 • SNS a Smer predložili nové pravidlá pre strany

  Určujú aj limity na členov: Výkonný orgán politickej strany by mal mať aspoň deväť členov. Účasť strán vo voľbách do Národnej rady SR a Európskeho parlamentu by mal byť podmienený minimálnym počtom členov, alebo minimálnym počtom členov najvyššieho orgánu politickej strany. To sú zmeny, ktoré navrhujú poslanci SNS a Smeru-SD v novele zákona o politických stranách.

  V Berlíně demonstrovaly příznivců i odpůrců AfN

  Protivládní demonstrace AfD, třetí nejsilnější strany ve Spolkovém sněmu, se konala pod hesly „Za svobodu a demokracii“ a „Budoucnost Německa“. Její organizátoři původně počítali až s 10 tisíci účastníky, v neděli ale počet demonstrantů odhadli na polovinu. List Der Tagesspiegel a další média nicméně uvádějí, že do pochodu se zapojilo kolem dvou tisíc lidí.

  Babiš a Pellegrini otvorili v Brne festival Re:publika

  Český premiér v demisii Andrej Babiš sa v sobotu napoludnie v Brne zúčastnil so svojím slovenským kolegom Petrom Pellegrinim na slávnostnom otvorení trojtýždňového festivalu Re:publika, ktorý pripomína 100 rokov od vzniku Československa. Informoval o tom spravodajský portál Českej televízie (ČT). Festival Re:publika otvorili na Brnianskom výstavisku premiéri s dvojníkom prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka.

  ACK ČR odmítá poplašné zprávy o cestovních kancelářích

  Asociace cestovních kanceláří ČR se zásadně ohrazuje proti analýze společnosti Bisnode, dle které je 6 % cestovních kanceláří ohroženo úpadkem, resp. 5% vykazuje zvýšené riziko krachu. ACK ČR má po analýze scoringové tabulky Bisnode za to, že se Bisnode nešťastně unáhlila v bulvárnosti své dnešní tiskové zprávy.

  Smer slúži biznisu, oligarchovia sú nedotknuteľní

  Slovensko bojuje o budúcnosť, píše Economist: Boj medzi autoritármi a liberálmi v srdci Európy. Vplyvný britský magazín napísal článok o Slovensku. Na Slovensku sa práve bojuje o to, akým smerom sa krajina vydá. Naznačuje to britský magazín Economist v rozsiahlom článku, v ktorom sa venoval posledným udalostiam v našej krajine. „Boj medzi autoritármi a liberálmi v srdci Európy,“ znie titulok článku, ktorý má takmer tisíc slov a magazín ho vydal na webe aj vo svojom tlačenom vydaní.

  Putin: Po bojové látce se umírá, Skripalová vypadá dobře

  „Nejsem expert na bojové otravné látky, ale (vím, že) při jejich nasazení lidé umírají. Jeho (Skripalova) dcera však vypadá velmi dobře,“ prohlásil v pátek Putin před novináři v narážce na televizní vystoupení Skripalové po uzdravení z otravy. Ruský prezident Vladimir Putin v pátek opět zpochybnil britskou verzi o tom, že bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala, žijícího v anglickém exilu, a jeho dceru Juliji otrávili nejspíše Rusové nervově paralytickým jedem novičok. Lidé podle něj při nasazení otravné látky umírají.

  Exministryně ČSSD Marksová u podvodu s miliony

  Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na přeškolování nezaměstnaných v pečovatele, ale většinu peněz na tento účel nevyužil. Projekt zaštítila v té době opoziční politička Michaela Marksová, v soudní kauze vystupuje jako svědek. Měl to být nadmíru bohulibý projekt. Víc než tisíc nezaměstnaných chtěla neziskovka nazvaná Místní sociální služby přeškolit na pečovatele o staré a nemohoucí. Platit to z velké části měly dotace od státu.

  JUDr. Zdeněk Koudelka: Soud jako škůdce

  V rámci ústavní stížnosti Shahrama Abdullaha Zadeha vyplynulo, že v případě stíhání jednoho obviněného ve dvou formálně samostatných trestných řízeních stát v jednom řízení přijal největší peněžitou zárukou 150 milionů Kč jako náhradu vazby a přitom v jiném řízení téhož člověka vzal do vazby. Nastala nelogická situace, že stát zavřel do vazby jedince, ale zároveň za jeho propuštění přijal obrovskou finanční sumu, kterou zadržuje rok a půl.

  Profesor Gerloch, poradce prezidenta Zemana, do Senátu?

  V letech 2006 až 2014 profesor Gerloch na Právnické fakultě Univerzity Karlovy vykonával funkci děkana. Provozuje také advokátní praxi a od roku 2006 je místopředsedou Legislativní rady vlády. V minulosti hodnotil funkci Senátu pozitivně, jeho zástupci by ale podle něj měli být více vidět. „Rozhodující úlohou Senátu je být pojistkou proti změnám Ústavy. Tuto úlohu Senát plní, ale je spíše neviditelná,“ hodnotil Gerloch jeho význam volbách.

  Za újmu způsobenou prezidentem odpovídá stát

  Pokud prezident při výkonu své funkce někomu způsobí újmu, například svým výrokem zasáhne do osobnostních práv, lze žalovat stát a žádat náhradu. Justice má spory řešit podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem, plyne z publikovaného verdiktu Nejvyššího soudu (NS) v kauze výroků prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi.

  Vědci popsali vývoj žloutenky typu B během 4000 let

  Časopis Nature otiskl 17. května 2018 článek Ancient hepatitis B viruses from the Bronze Age to the Medieval period mapující evoluci HBV viru, původce jednoho z nejzávažnějších virových onemocnění člověka – žloutenky typu B – od doby bronzové do středověku. Na studii se vedle řady zahraničních odborníků podílel také paleopatolog prof. MUDr. Václav Smrčka, CSc., z Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

  Prokuratúra tvrdí, že s Holcovej mobilom ešte nič nerobili

  Chcú s ňou spolupracovať... Novinárka Pavla Holcova po nedávnom výsluchu v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej hovorila, ako jej policajti dali na výber: buď podpíše papier, že telefón vydáva dobrovoľne, alebo zaplatí pokutu 1650 eur a telefón jej bude odobraný nedobrovoľne. Prokuratúra po vlne kritiky za odobratý mobil blízkej spolupracovníčky zavraždeného novinára Jána Kuciaka ide opäť osloviť majiteľku telefónu.

  JUDr. Zdeněk Koudelka: Nejmenování ministra

  Prezident Miloš Zeman je proti tomu, aby ministrem zahraničí byl Miroslav Poche z pražské sociální demokracie. Poche podporoval v prezidentské kandidatuře Jiřího Drahoše, ovšem vládní post chce od Miloše Zemana a ne Drahoše. Je spojen s volebním debaklem sociální demokracie v Praze v roce 2017, kdy získala jen 5,5%. Miloš Zeman tím sociální demokracii pomohl, protože ve vládě by za ni měli být ti, kteří získají podporu voličů. Nicméně se podívejme na ústavní souvislosti.

  Prezident Zeman: Začínajícím soudcům bych dal 30 tisíc...

  Prezident Miloš Zeman bude s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychteským, předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou a předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem na společné schůzce mimo jiné řešit i rychlost rozhodování soudů. V rámci návštěvy severní Moravy uvedl, že se mu soudy zdají pomalé. Kritizoval i mzdy začínajících soudců.

  Analytička: Summit v Sofii nebol prelomový, ani inovatívny

  Štvrtkový summit v Sofii bol prvým podujatím na vysokej úrovni medzi EÚ a krajinami Balkánu za posledných 15 rokov. Signály západnému Balkánu už Európska únia poslala neraz, a to v najrozličnejších formách. Summit preto v tomto smere nebol ani prelomový, ani inovatívny. Pre TASR to uviedla analytička portálu euractiv.sk Lucia Yar.

  Rusko kritizuje článek USA, chce útok na most Krymu

  Článek podle ruského velvyslanectví překročil veškeré hranice novinářské etiky. „Očekáváme vysvětlení, protože daný materiál je odrazem redakční politiky. Svoboda slova nemůže být ospravedlněním výzvy k teroristickému aktu a k zabíjení lidí,“ citovala agentura z prohlášení ruských diplomatů. Nový most přes Kerčský průliv slavnostně otevřel v úterý prezident Vladimir Putin.

  Zeman odmítá do vlády Pocheho, ČSSD doporučil vládu

  „Jednali jsme o vnitrostranickém referendu a jako bývalý předseda sociální demokracie, který jím byl osm let a myslím, že to byla úspěšná léta, si dovoluji doporučit všem členům sociální demokracie, aby v tomto referendu hlasovali pro spolupráci sociální demokracie s hnutím ANO,“ uvedl Zeman. Podotkl, že si váží Hamáčkovy důvěry, když jej s kandidáty na ministry seznámil dříve než vedení sociální demokracie. Konkrétní jména nechtěl prozradit. Pouze na dotaz, jestli by akceptoval europoslance Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí, uvedl stručně „ne“.

  Postih JUDr. Samkové za proklínání velvyslance Turecka

  Česká advokátní komora (ČAK) uložila advokátce Kláře Samkové pokutu ve výši 25.000 korun za její veřejný projev, při němž proklela tureckého velvyslance. Samková to dnes napsala na svém facebookovém profilu. Informaci potvrdila mluvčí komory Iva Chaloupková. Dodala, že advokátka se proti kárnému rozhodnutí na místě odvolala, takže není pravomocné.

  Vědci z 1. LF UK cílí na alergeny, mohou ohrozit plíce

  Exogenní alergická alveolitida (někdy se jí laicky říká farmářská plíce nebo holubářská plíce) je nemoc vzniklá alergií na bakterie, plísně a sliny, sérum či srst a peří zvířat. Tato plicní choroba ohrožuje zdraví osob pracujících v odvětvích, kde se zpracovávají organické produkty – při práci s plesnivým sladem, kožešinami, plesnivými sýry nebo při zpracování dřeva.

  Víkend trhov, kníh, múzeí a obliehania Bratislavy

  Noc múzeí a galérií, Bratislavský knižný festival, Obliehanie Bratislavy Napoleonom, Večere vo vinohradoch, Kráľovské hodovanie, Stupavské trhy, či Strihanie oviec v Abelande. Kam sa vyberiete tento víkend vy? „Čím viac je v regióne podujatí, ktoré ľudí lákajú do ulíc miest, či už za kultúrou, športom, zábavou, tým lepšie. KOCR Bratislava Region Tourism tento víkend podporilo podujatie Obliehanie Bratislavy Napoleonom, ktoré sa v hlavnom meste pýši dlhoročnou tradíciou,“ povedal výkonný riaditeľ KOCR Bratislava Region Tourism Lukáš Dobrocký.

  Vydavatelia protestujú proti postupu polície Slovenska

  Šéfredaktori a vydavatelia tlače reagujú na krok slovenskej polície.„So znepokojením sme prijali správu o tom, že polícia SR odobrala investigatívnej novinárke Pavle Holcovej mobilný telefón vrátane SIM karty a napriek jej nesúhlasu sa pokúša prelomiť jeho ochranu, čím môžu byť ohrozené zdroje jej informácií. Povinnosť chrániť zdroje je jednou z podstát novinárskej práce. Je to jednou z podmienok, pod ktorou občania poskytujú novinárom citlivé informácie, ktoré umožňujú zásadné odhalenia o korupcii alebo iných zlyhaniach štátnej moci.

  Vzorek Novičoku od rozvědky Německa i v Británii

  Informaci přinesl ve středu německý list Süddeutsche Zeitung. Podle informací, které shromáždili novináři čtyř německých médií - listů Süddeutsche Zeitung a Die Zeit a televizních stanic NDR a WDR, nabídl v 90. letech německé rozvědce spolupráci jistý ruský vědec, který se podílel na vývoji látky novičok. Později se Rusovi a jeho manželce podařilo do Německa propašovat vzorek nervově paralytické látky, která se v 70. a 80. letech vyvíjela v Sovětském svazu.

  Šéf rozvědky Šaška vyhozen, Trojánek z Prahy, Vysočina

  Vláda v demisi ve středu zprostila funkce ředitele civilní rozvědky Jiřího Šaška. MF DNES to potvrdil to ministr vnitra Lubomír Metnar a šéf sněmovní komise pro dohled nad rozvědkou Pavel Blažek. Odvolání Šaška souvisí s vyšetřováním hospodaření této tajné služby.„Zahájil jsem řízení o zproštění funkce ředitele civilní rozvědky. Zítřejším dnem (ve čtvrtek, pozn. red.) nabude na právní účinnosti,” řekl Metnar.

  Meghan z USA musí respektovat tradice královské rodiny

  Jak budou vypadat? To je otázka, kterou si kladou miliony lidí na světě v souvislosti s nadcházející svatbou prince Harryho a Meghan Markle. Svatební šaty budoucí anglické šlechtičny i jejich autor jsou však až do poslední chvíle přísně střeženým tajemstvím. Nejočekávanější módní kousek letošního roku se bezpečně ukrývá za zdmi Windsorské kaple. Svatební róba Meghan Markle je už definitivně hotová a připravená na tuto sobotu. Ještě předtím, než se v nich nevěsta ukáže veřejnosti, musí si je prohlédnout britská královna.

  Zvýšení platů soudním úředníkům omezují mzdy soudců?

  Ke zvyšování platů administrativních pracovníků soudu dochází postupně, vše je však závislé na částce, která je na ně vyčleněna z rozpočtu, vyplývá z reakce, kterou zaslalo Ministerstvo práce a sociálních věcí prezidentce Soudcovské unie Daniele Zemanové. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se také se zástupci pracovníků soudu osobně sešel. Z vyjádření jeho resortu také vyplývá, že rozpočet na mzdy v justici tíží mimo jiné rostoucí platy soudců.

  Syndikovat obsah