iSPIGL

internetové noviny ispigl.eu

Prezident České republiky Miloš Zeman, ministr financí Andrej Babiš, řada diplomatů, politiků a dalších významných osobností. Fotoreportáž iSpiglu

Sankce Ruska za odvetu EU a USA, různá omezení

Rusům byl například znemožněn vstup do příměstských chat a víkendových objektů, které mají k dispozici ruská zastoupení při OSN a ruské velvyslanectví ve Washingtonu. Lze proto předpokládat, že podobná omezení budou mít také američtí diplomaté v Rusku. Moskva připravuje odvetu za „balíček" amerických sankcí, které vstoupily v platnost v prosinci 2016. Uvedla to představitelka ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Pravica v Banskobystrickom kraji proti Kotlebovi

Kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Martin Klus (SaS) pôjde do tohtoročných volieb do vyšších územných celkov (VÚC) ako spoločný kandidát pravicových strán SaS, OĽaNO, NOVA, KDH a OKS. Oznámili to zástupcovia uvedených politických strán priamo pod oknami súčasného vedenia Úradu BBSK v Banskej Bystrici. Zúčastnili sa aj kandidáti na poslancov krajského parlamentu.

Podhodnocené akcie OKD, bude stíhán i Sobotka?

"Znalecký posudek Vox obsahuje řadu pochybení a nedostatků. Nesplňuje požadavky na základní náležitosti znaleckého posudku. Porušuje i ty nejzákladnější zásady pro ocenění," píše se podle LN v revizním posudku. Podle znalců měl být samostatně oceněn i neprovozní majetek, například rekreační objekty, ubytovny Permon a Paskov ve Frýdku-Místku, luxusní vila a zámek Sobotín, nemocnice a poliklinika, nepotřebné administrativní objekty, garáže nebo řada nepotřebných pozemků.

Lékaři praktici žádají posílení kompetencí

Jak si stojí primární péče v Česku v porovnání s Evropou? Proč patří Češi k rekordmanům v počtu návštěv u lékaře? Jaký je význam praktického lékařství v řešení problémů světové populace? Tato a další témata zazní na Evropské konferenci praktických lékařů WONCA 2017, kterou pořádá Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (SVL ČLS JEP). Startuje 28. června 2017 v Kongresovém centru v Praze.

Týden sousedů v Bavorské Železné Rudě

Vůbec poprvé mohou příhraniční regiony společně prezentovat svoji kulturu a cestovní ruch na jednom místě, a to během Týdnu sousedů, který byl ve středu 28. června zahájen v prostorách Muzea lokální železnice v Bavorské Železné Rudě. Týden sousedů vznikl v rámci projektu Kulturní region Čechy – Bavorsko 2017, ve kterém jsou zapojeny příhraniční a sousední regiony Dolní Bavorsko, Horní Falc, Horní Franky, Karlovarský kraj, Plzeňský kraj a Jihočeský kraj.

Cena Ostravy nejrychlejšímu muži světa Boltovi

Legendárnímu jamajskému sprinterovi, nejlepšímu atletovi světa a několikanásobnému účastníkovi ostravského mítinku Zlatá tretra byla po souhlasu ostravských zastupitelů udělena Cena města Ostravy. Obdržel ji za mimořádný přínos pro město v oblasti sportu a jeho prezentaci Ostravy v širokém mezinárodním kontextu u příležitosti jeho poslední účasti na mítinku Zlatá tretra a rozloučení s aktivní sportovní kariérou. Ocenění není spojeno s žádnou finanční odměnou.

Kaurismäkiho tragikomická oslava, nový český trailer

Po úspěchu na letošním Berlinale, odkud si Aki Kaurismäki odvezl Stříbrného medvěda za nejlepší režii, zamíří jeho novinka Druhá strana naděje na konci července i do českých kin. Před tím se ale zastaví ještě na MFF Karlovy Vary, kde bude v české premiéře uvedena ve výběrové sekci Horizonty. Distribuční premiérou 27. července pak vyvrcholí tzv. Finské léto s Akim Kaurismäkim, během kterého mají čeští diváci možnost seznámit se s Kaurismäkiho starší tvorbou, a to jak v kinech, tak legálně online na Aerovodu.

KLDR: Trump chce ovládnout svět jako Hitler

Severokorejská oficiální tisková agentura KCNA ve svém úvodníku označila Trumpovo krédo „America First“, tedy „Amerika na prvním místě“, za formu „nacismu 21. století“. „Princip ‚Amerika na prvním místě‘ si klade za cíl ovládnout svět vojenskými prostředky, podobně jako si dobytí celého světa představoval Hitler,“ napsala agentura KCNA.

Zeman o migraci a energetice s Van der Bellenem

Prezident Miloš Zeman jednal v úterý na Pražském hradě se svým rakouským protějškem Alexanderem Van der Bellenem. Při schůzce debatovali především o ekonomické spolupráci, ale také o migraci či jaderné energetice, na něž mají odlišné názory. Oba prezidenti to novinářům řekli na tiskové konferenci.

ČR přijde o sto miliard z EU? Brusel hledá náhradu

Pokud by se ale Londýn s Bruselem během jednání o brexitu nedohodly, což britská premiérka Mayová nevylučuje, mělo by to mj. velký dopad na vzájemný obchod. "Podle některých studií se kupříkladu vývozy z EU do Spojeného království můžou do roku 2030 propadnout až o 31 procent," uvádí Charanzová. "A dotkne se to i Česka. Velká Británie je pro nás čtvrtým nejvýznamnějším vývozním trhem," dodává.

Exprémiér Čalfa radí Krnáčové, nežalovat Béma

Bývalý federální předseda vlády JUDr. Marián Čalfa, který měl advokátní kancelář i s dnešním senátorem JUDr. Dienstbierem, dnes radí primátorce Krnáčové a spol. Mgr. et Mgr. Jakub Michálek teď oznámil: Seznámil jsem se s tiskem R-25511, který na mimořádném jednání rady schválila Rada hl. m. Prahy. Primátorka Adriana Krnáčová prosadila změnu rozhodnutí rady města, že nebude podána žaloba na primátora Béma a jeho náměstka Hulinského v kauze Opencard.

Lékaři: Chraňte si kůži před sluncem na dovolené

Zarudnutí, svědění, puchýře na kůži. Předčasné stárnutí, nadměrná tvorba vrásek a pigmentových skvrn. Zničení kožních vláken a následná rakovina kůže. To vše jsou možné negativní důsledky nadměrného slunění, kterým lze předcházet dostatečnou ochranou pokožky. Tu však většina Čechů podceňuje jak u sebe, tak u svých dětí, varují odborníci.

Filmy na MFF ve Varech, 30 v městech po MFF

Celkem osm filmů z kolekce společnosti Aerofilms a distribučního labelu KVIFF Distribution se objeví na letošním 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Kromě zahajovacího filmu festivalu, americké romantické komedie Pěkně blbě, to bude dalších šest výrazných evropských filmů, které už prošly testem zahraničních filmových festivalů, a také jeden zástupce české kinematografie, nový celovečerní dokumentární film Olgy Sommerové Červená.

NPÚ otevírá památky lidem se zvláštními potřebami

Národní památkový ústav a Národní rada osob se zdravotním postižením ČR na bezbariérově přístupném zámku Kozel uzavřeli memorandum o spolupráci. Jeho součástí jsou mimo jiné deklarace vzájemné součinnosti při přípravě zpřístupňování památkových objektů osobám se zdravotním postižením, podpora společných projektů či spolupráce v oblasti propagace a informování veřejnosti. „NPÚ se dlouhodobě snaží vycházet lidem se speciálními potřebami co nejvíce vstříc.

Luhačovice otevřely první etapu pěší zóny

Od poloviny června začal sloužit veřejnosti nový dvousetmetrový úsek pěší zóny v lázeňském areálu v Luhačovicích vedoucí od pískové plochy u hotelu Jurkovičův dům směrem do centra města. Slavnostní otevření proběhlo ve čtvrtek večer 22. června před zahájením koncertu Hudby Hradní stráže a Policie ČR za účasti hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka, starostky Luhačovic Marie Semelové, generálního ředitele akciové společnosti Lázně Luhačovice Eduarda Bláhy a Milana Veleckého, zástupce realizační firmy 3V&H. Informoval o tom výkonný ředitel lázní Ing Jiří Dědek, MBA.

Nový zákon omezí výplatu dávek na bydlení

Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, platná od prvního června, přinesla městům novou možnost, jak bojovat s nezodpovědnými majiteli domů, kteří zneužívají současný systém sociálních dávek a cíleně pronajímají byty v často nevyhovujícím stavu za vysoké nájemné. Novela umožní městům, která se potýkají s problémovými lokalitami, kde dochází k zvýšenému výskytu sociálně nežádoucích jevů, výplatu dávek na bydlení částečně omezit.

V ČR potvrzen výskyt afrického moru prasat

V ČR byl potvrzen historicky první výskyt afrického moru prasat (AMP) v populaci prasat divokých. Vyšetření prokázalo nákazu u jednoho kusu uhynulého divokého prasete na Zlínsku. Zdroj nákazy a další okolnosti jsou aktuálně předmětem šetření Státní veterinární správy (SVS). Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Není však přenosná na člověka ani další živočišné druhy.

Publikační hattrick týmu Sýkory z ČVUT v Praze

Na nejprestižnější konferenci v oboru počítačové grafiky SIGGRAPH 2017 byly přijaty hned tři vědecké články, které vznikly v týmu docenta Daniela Sýkory z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Konference SIGGRAPH proběhne od 30. července do 3. srpna v Los Angeles. Jedná se o největší a nejvlivnější konferenci a výstavu v oblasti počítačové grafiky a interaktivních technik.

Rozloučení ve Štrasburku s kancléřem Kohlem

Kancléř sjednotitel, jak Helmuta Kohla nazývali, muže, který byl u toho, když padla Berlínská zeď a kdy se ze dvou znepřátelených států zase stalo jednotné Německo, by se možná divil, co vše jeho úmrtí vyvolalo. Angela Merkelová, Bill Clinton, Emmanuel Macron, Donald Tusk a řada dalších světových a evropských osobností se příští týden pokloní ve Štrasburku bývalému německému kancléři Helmutu Kohlovi. Na „evropském" rozloučení budou ale chybět oba politikovi synové Walter a Peter.

V ČR žebračenky lidí na zaslouženém odpočinku

Autoři hodnotili situaci seniorů před volbami, které budou v říjnu. Materiál obsahuje i otázky pro politické strany o způsobu valorizace, výpočtu penze či pracovních podmínkách."Kupní síla průměrného seniora okamžikem odchodu do důchodu z měsíce na měsíc skokově klesne. Rozdíl mezi nástupním důchodem a předchozí čistou mzdou představuje v průměru 42 procent," uvádí studie. Podle ní je pokles ve srovnání s ostatními zeměmi EU "relativně vysoký".

Exposlanec MUDr. Rath se odvolá k ÚS

ÚS: Akademický výrok NS nemůže vyvolávat v rovině subjektivních práv žádné následky. Ústavní soud už v minulosti odmítl ústavní stížnost proti rozsudku Nejvyššího soudu, kterým bylo rozhodnuto tzv. akademickým výrokem o stížnosti pro porušení zákona v neprospěch obviněného. Dle Ústavního soudu ČR napadený rozsudek Nejvyššího soudu ČR není způsobilý zasáhnout do subjektivních práv, nýbrž působí pouze prospektivně. Exhejtman David Rath se po výroku NS o odposleších chce rovněž obrátit na ÚS.

Noví soudci, Damoklův meč, odvolací soudy

Prezident Miloš Zeman nové soudce upozornil na to, že i nad nimi se bude vznášet Damoklův meč v podobě odvolacích soudů. Popřál jim, aby se to nestalo, což by znamenalo, že jsou s rozsudkem všechny strany spokojeny. „Pokud se to přesto stane, tak aby vám dal odvolací soud za pravdu. Přeji vám úspěch ve vaší práci,“ dodal Zeman. Na Pražském hradě jmenoval 34 nových soudců a soudkyň.

Kauza Rath, NS umožňuje odposlouchávat lidi

Nezákonně vydané příkazy byly vydány v souladu se zákonem: Podle svojí vlastní zprávy Nejvyšší soud ve skutečnosti rozhodl, že všechny podobně v rozporu se zákonem vydané příkazy za podobných okolností jsou v souladu se zákonem. „Příkazy, které Okresní soud v Ústí nad Labem vydal, splňovaly přitom veškeré náležitosti stanovené v § 88 odst. 1, 2 tr. ř. s výjimkou explicitního odůvodnění doby trvání odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu.

Maďarič: Na mieste Kaliňáka by som odstúpil

Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) by na mieste jeho straníckeho kolegu – ministra vnútra Roberta Kaliňáka odstúpil. Dôvodom je enormný mediálny tlak, ktorý by Maďarič nevydržal. Uviedol to v dnešnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12. V televíznej diskusii bola témou aj tohtotýždňová správa o stave Slovenskej republiky, ktorú prezident Andrej Kiska predniesol v parlamente. Hlava štátu nepriamo opäť vyzvala Kaliňáka na odchod z funkcie.

Krejčířova rodina bydlí ve vile v pražské Hostivaři

Krejčířův syn Denis koupil stavbu, která je součástí developerského projektu. Jde o řadový dům, polovinu dvojdomku, a stál šestnáct milionů korun. To je u podobných nových moderních domů v Praze obvyklá cena. Dům působí luxusně, ale rozhodně nedosahuje úrovně, kterou Krejčířovým poskytoval komplex v Praze Černošicích. Luxusní stavbu, která je součástí developerského projektu, koupil Krejčířův syn Denis za 16 milionů korun.

Francouzi ignorovali volby do parlamentu a Macrona

Volební účast v 17 hodin dosáhla 35,3 procenta, před pěti lety přišlo volit 46,4 procent lidí. Mohlo by jít o nejnižší účast od 50. let. V neděli dopoledne svůj hlas vhodil Macron i premiér Édouard Phillipe. Centristický Macron chce s podporou parlamentu provést v nejbližší době řadu reforem. Hlavním krokem bude liberalizace pracovního práva, která má snížit nezaměstnanost o více než deset procent.

Sobotka se škodami miliard OKD se bojí Paroubka

V každé straně je velký boj o koryta. Dnes zvláště v ČSSD, kterou dotáhl na dno Sobotka. Neschopní pochopitelně musejí odejít. A toho se bojí i Sobotka a spol. V boji o místo do parlamentu už rezignoval ministr zdravotnictví Ludvík a mnozí úspěšní politici na jihu Čech. Sobotka odstranil i Zimolu, Tejce, Haška a další. Sobotku by mohli brzy, když už není šéfem strany, policisté a žalobci stíhat za miliardové škody v OKD, na což stále upozorňuje i šéf Ano Andrej Babiš, prezident Zeman a mnozí poslanci.

Mladý Macron lidi nepřitáhne, nevěří zlepšení?

Ve Francii začalo v neděli druhé kolo parlamentních voleb, které definitivně rozhodne o rozvržení politických sil na dalších pět let. Volební místnosti budou pro více než 47 milionů registrovaných voličů otevřeny do 19 hodin SELČ, ve velkých městech do 20 hodin SELČ. Očekává se však, že volební účast nebude ani poloviční jako již v prvním kole před týdnem.

V Portugalsku uhořelo 43 lidí v autech

Většina obětí podle nich uhořela ve svých autech, uvázlá v ohnivé pasti na silnici při pokusu o útěk z postižené oblasti. „Čelíme strašné tragédii,“ řekl premiér António Costa. Tři lidé zemřeli podle úřadů poté, co se nadýchali kouře. Další uvěznil oheň v autech na silnici mezi Figueiró dos Vinhos a Castanheira de Pêra.

JUDr. Toman: VS rozhodl o Rathovi podle NS

JUDr. Petr Toman: Vrchní soud v kauze Rath rozhodl v souladu s judikaturou NS. Vrchní soud v Praze rozhodoval s přímým odkazem na předchozích několik rozhodnutí Nejvyššího soudu. Tato rozhodnutí výslovně citoval. Nahlédnutím do nich zjistíme, že NS konstatoval následující právní závěry:

Syndikovat obsah

Nové
Paroubek: Teď Zeman neodstranitelný...


Někdejší premiér v rozhovoru ParlamentníchListů.cz
rozebírá také to, jak mohou dopadnout sněmovní volby
v tomto roce.


Foto: iSpigl.eu (Fotogalerie)


Nové Umění 21.stol. bez předsudků v Praze...

V galerii Art Linea v Praze, Sněmovní 9, se uskutečnila vernisáží výstavy s názvem „Umění 21.stol.bez předsudků“, které se účastní 23 výtvarníků. Výstavu zahájila Petra Kociánová , která galerii založila zhruba před rokem a jejíž atelier je součástí Art Linea. O zpestření programu se zasloužila uznávaná operní pěvkyně Barbara Slezáková .
Fotografie k výstavě Umění 21.stol.bez předsudků.