iSPIGL

internetové noviny ispigl.eu

Prezident České republiky Miloš Zeman, ministr financí Andrej Babiš, řada diplomatů, politiků a dalších významných osobností. Fotoreportáž iSpiglu

Merkelová do Prahy, Zeman o migraci

Budoucnost Evropské unie, pokračování česko-německého strategického dialogu a spolupráce ve vědě a výzkumu budou hlavními tématy čtvrteční návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové, která se v Praze setká s premiérem Bohuslavem Sobotou (ČSSD) a prezidentem Milošem Zemanem. V době návštěvy si naplánovali shromáždění příznivci i odpůrci Merkelové, rozděluje je hlavně pohled na názory kancléřky v otázce migrace, kterou chce v rozhovorech otevřít prezident Zeman.

Fico setkání s Putinem, Sarkozy do voleb

Slovenský premiér Robert Fico navštíví ve čtvrtek Moskvu, kde bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Bez dalších podrobností to dnes oznámila Ficova mluvčí. Premiér, jehož země nyní předsedá Evropské unii, v minulosti opakovaně vybízel EU ke zrušení sankcí, které unie uvalila na Rusko v odvetě za anexi Krymu a politiku vůči Ukrajině. Tyto sankce byly naposledy prodlouženy do konce ledna příštího roku.

Německo proti uprchlíkům rozšíří armádu?

Návrat k odvodům Němců do armády může podle navržené koncepce přijít v okamžiku, kdy bude třeba zajistit "civilní podporu bojovým jednotkám". Podle Spiegel Online to znamená například situaci, kdy by se němečtí vojáci museli v rámci NATO podílet na ochraně vnější hranice aliance před útočníkem. Německo by mohlo obnovit branou povinnost, kterou zrušilo před pěti lety. Podle serveru Spiegel Online s tím počítá návrh koncepce civilní obrany, který by ve středu měla schválit vláda.

Spory mezi bratry, Rathové u soudu

Když v roce 2014 zemřel tehdy třiaosmdesátiletý Ratmír Rath, jeho syn David veřejně obvinil z podílu na jeho smrti soudce Roberta Pacovského, jenž měl na starosti Rathovu korupční kauzu a který odmítl odročit hlavní líčení. Rathův starší bratr Michal však nyní podle Radiožurnálu nabízí jinou verzi: za smrt Ratmíra Ratha podle něj nese odpovědnost David Rath. Spory bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha a jeho bratra Michala kvůli dědictví po otci budou mít soudní dohru.

Důstojník Německa: Válka v Evropě začala

Dnešní zpráva převzata z deníku Al Ahram mluví za všechno. Turecký novinář Mehmet Akhul přinesl autentické svědectví o plánech a jejich realizaci přímo z centra bojů takzvaného Islámského státu z oblasti střední Sýrie. Rok a půl tam působil pod jménem Mohamed Akhe jako bojovník tzv.Islámského státu (kalifátu). Sám označuje tzv. Islámský stát (ISIS) jako podvod, řízený zahraniční tajnou službou. Ve vedení ISIS jsou lidé trénováni v zahraničí a někteří dokonce i takoví, co byli už zatčeni americkými vojáky v Iráku a později propuštěni.

Merkelová, Hollande, Renzi o impulzech EU

"Mnoho lidí si myslelo, že EU je v koncích kvůli brexitu. Není tomu tak: chceme psát budoucnost," prohlásil Renzi na palubě letadlové lodi Garibaldi, kde měl s Hollandem a Merkelovou společnou tiskovou konferenci. Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a italský premiér Matteo Renzi se v pondělí sešli na italském ostrově Ventonete, aby hledali impulzy pro Evropskou unii. Tou otřáslo červnové referendum, ve kterém Britové schválili odchod své země z této organizace.

Trump pryč s imigranty, Clintonová, Putin

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump nemění svůj postoj k přistěhovalecké politice, který počítá s deportací 11 milionů ilegálních imigrantů z USA. Sám Trump to dnes prohlásil v rozhovoru pro televizi Fox News. Reagoval tak na slova manažerky své kampaně, která o víkendu Trumpův záměr vystěhovat násilně imigranty zpochybnila."Neměním své názory. Chceme přijít se skutečně spravedlivou, ale pevnou odpovědí," řekl republikánský kandidát.

Opencard tresty Svobodovi, Hudečkovi

Podle státního zástupce Tomáše Lejnara se při soudním procesu podařilo prokázat, že byl porušen zákon o veřejných zakázkách. Ve své závěrečné řeči uvedl, že kdyby zakázku nedostal Haguess, tak nehrozil kolaps celého systému. Nefungovalo by podle něj jen vydávání karet. "Mohla se uskutečnit veřejná soutěž," podotkl Lejnar v závěrečné řeči. Dohodnutá cena podle něj byla předražená, při veřejném výběrovém řízení se mohla snížit díky konkurenci.

Šlachta na celním úřadě v Pardubicích

"Jsem moc rád za to, že mohu nastoupit na celní správu. Myslím, že to jsou lidi, kteří mají zájem o práci. Bude to asi docela rozdíl oproti kolegům z policejního prezidia," řekl v pondělí Šlachta. Celní správa přitom usiluje o další rozšíření svých kompetencí o to, aby mohla vyšetřovat daňové trestné činy, k čemuž je nyní oprávněna pouze policie. Na úterní tiskové konferenci chce o plánech celníků informovat ministr financí Andrej Babiš.

Mil. na památky bez koncepce, náklady

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil poskytování, čerpání a použití peněz, které Ministerstvo kultury (MK) rozděluje na rekonstrukce, modernizace a údržbu kulturních památek a státních hradů a zámků. Ministerstvo poskytuje peníze na tyto investice ze dvou programů státního rozpočtu. Kontroloři prověřili celkem čtyři z jejich podprogramů, z nichž ministerstvo v letech 2008 až 2015 podpořilo 559 akcí za 5,2 miliardy korun.

Pět mil. na linky do Düsseldorfu,Tel Avivu

Mimořádným příspěvkem ve výši 5 milionů korun pomůže Karlovarský kraj k zavedení dvou nových leteckých linek Karlovy Vary – Düsseldorf a Karlovy Vary – Tel Aviv. Celoroční provoz v rozsahu jednoho až dvou pravidelných letů týdně do Německa by měl od dubna 2017 zahájit dopravce Germania. Do Izraele zajistí sezonní charterové spojení česká společnost Travel Service.

Hala logistického centra u letiště v Brně

Jihomoravští radní na svém zasedání schválili záměr zřízení práva stavby na pozemcích u brněnského letiště v Tuřanech pro první etapu plánovaného logistického parku. O projekt má zájem mezinárodní společnost TNT, která poskytuje přepravní a logistické služby. Provoz chce zahájit už v druhé polovině příštího roku. „Předpokládá se, že nové distribuční centrum zaměstná v době zahájení provozu 125 lidí.

Fidel Castro v 90 letech v divadle v Havaně

V sobotu večer se někdejší kubánský prezident Fidel Castro zúčastnil slavnostního galavečera uspořádaného na jeho počest v divadle Karla Marxe v Havaně. Oblečen v bílé teplákové soupravě a zelené košili pomalu došel na své místo a posadil se vedle svého bratra Raúla, který od něj převzal v roce 2008 moc a zahájil tržní reformy, a jednoho ze svých nejbližších spojenců, venezuelského prezidenta Madura. Přítomni byli také nejvyšší kubánští vojenští velitelé a politici. Fidel žádný projev nepřednesl.

Vyhozené mil. za parky LOH, Lipno, Ostrava

Mnohé tělovýchovné jednoty na venkově, ale i ve městech, ve školách, podnicích atd., těžko shánějí peníze na sportování dětí, mládeže a dospělých. Tisíce a miliony chybějí i malým fotbalovým klubům, tenisovým oddílům a dalším organizátorům sportování mládeže i dospělých. Ale chybějí i na opravy a rekonstrukce hřišť, tělocvičen a nové nářadí. A teď při LOH v Riu představitelé ČOV nebo někdo jiný přijde s nápadem vyhodit miliony na olympijská centra v ČR, na Lipně, v Ostravě i jinde. Nesmyslný nápad, podle mnohých odborníků, kteří se točí kolem tělovýchovy a sportu.

Sobotka neodkáže žít s žebračenkou 15 tisíc

S minimální mzdou bych těžko vyžil, přiznal premiér Sobotka. I 15 tisíc by bylo málo, řekl médiím. Ale dosud Sobotkova vláda nedělá nic pro zlepšení lidem, kteří denně tvrdě za tuto, nebo ještě nižší mzdu pracují. A žebračenku dostávají i důchodci, kteří každý měsíc čekají ve frontách na poštách na pár korun od státu, tzv. důchod, protože už nemají peníze na živobytí a ubytování.

Bakala vydoloval zlaté doly Ostravska

Z karvinských šachet dříve tekly peníze proudem. A majitelé ze skupiny kolem Zdeňka Bakaly ty peníze vysávali, jak to jen šlo. OKD skončilo na kolenou a teď se hraje o jeho další osud. Velmi silnou pozici může získat český stát na úkor většinových věřitelů. I tak se ale počítá s rychlým zavíráním tří z pěti částí důlního podniku. Proč to došlo až sem a o co se hraje v pozadí? Spletitý příběh OKD míří do dalšího, možná už závěrečného kola.

Gastronomický seriál pochoutek z Vysočiny

Jeden ze sedmi dílů gastronomického seriálu Vaříme dobře odhaluje nejen kulinářské krásy Kraje Vysočina. Série videí z Plzeňského kraje, Jihočeského kraje, ale také z Horní Falce, Dolního Bavorska, Horního Rakouska a Dolního Rakouska je součástí projektu nazvaného Chutě Evropského regionu Dunaj-Vltava.

Voliči Německa se pomstí Merkelové

V Meklenbursku-Předním Pomořansku, které leží v severovýchodním Německu na pobřeží Baltského moře, by SPD mohla dosáhnout pouze na 24 procent hlasů. Ve volbách před pěti lety přitom získala více než 35 procent. Kolem 23 procent by mohla získat také CDU, což by umožnilo pokračování současné velké koalice v nejchudší z německých spolkových zemí.

Zaměstnají v Německu firmy více migrantů?

Podle Bildu bude Merkelová na manažery naléhat, aby vytvořili více stážistických a dalších pozic, které by byly pro migranty vhodné. Německá vláda totiž potřebuje, aby zaměstnání brzy našlo co nejvíce uprchlíků, což by značně ulevilo státní kase. Firmy ale dlouhodobě namítají, že nabírání zaměstnanců z řad běženců brání jejich nedostatečné jazykové a odborné znalosti.

10,6 milionu dolarů loni vydělali Clintonovi

Daňová zpráva ukázala, že manželé Clintonovi odvedli loni federální daň z příjmu ve výši 34,2 procenta a dále pak daň z příjmu na státní a místní úrovni ve výši devět procent. Celkem tedy zaplatili na daních 43,2 procenta příjmu. Přestože zákony USA nic takového nenařizují, prezidentští kandidáti pravidelně o svých daňových odvodech veřejnost informují, tradice sahá do 70. let minulého století.

SMS jízdenky: Praha prodělala 40 milionů

Pražští zastupitelé za Piráty se opět obrátili na ředitele dopravního podniku s žádostí o urychlené řešení kauzy SMS jízdenek. Piráti již před více než rokem upozornili na to, že marže dodavatele SMS jízdenek je v Praze největší v republice a vyzvali tehdejší vedení města, aby vyjednalo slevu. Platná smlouva totiž počítá s právem DPP na slevu, pokud se sníží cena služby na okolním trhu nebo se sníží marže mobilních operátorů.

Tisk čte devět z deseti lidí 12 – 79 let

Dne 11. srpna 2016 byly zveřejněny výsledky výzkumu čtenosti periodického tisku MEDIA PROJEKT, který pro Unii vydavatelů a ASMEA realizují agentury MEDIAN a STEM MARK. Z výsledků vyplývá, že tisk čte 91 % české populace ve věku 12 – 79 let, což znamená, že zásah tisku je vysoký a stabilní. Proti předchozímu čtvrtletí se zvýšil o 1 %. Mírně proti předchozímu čtvrtletí vzrostl zásah deníků o 1,5 % a počet čtenářů vzrostl o 100 000 osob, tj. přibližně 1 %.

Film Josefa Tuky Absence blízkosti

Od začátku srpna probíhá na Karlovarsku a v dalších lokacích v Česku natáčení prvního celovečerního filmu nedávného absolventa FAMU Josefa Tuky Absence blízkosti. Hlavní roli v křehkém psychologickém dramatu o mladé matce, která hledá cestu cestu ke své novorozené dceři, hraje Jana Plodková. V dalších rolích se objeví Anna Cónová, Luboš Veselý, Pavla Beretová a Marek Němec.

ACK u zahájení linky Čcheng-tu – Praha

Na letišti v Chengdu Shuangliu International Airport právě probíhá slavnostní zahájení nového přímého letu společnosti Sichuan Airlines do Prahy. Linka bude obsluhována 2x týdně. Úvodní řeč pronesl i tajemník ACK ČR Michal Veber. Akce se účastní také ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Chengdu, pan Ladislav Graner.

Modernizace energetiky, Lázně Luhačovice

Lázně Luhačovice, a. s., budou ve 2. pololetí pokračovat v zásadní modernizaci energetického hospodářství. V rámci modernizace nahradí centrální rozvod páry horkou vodou. Zahájení projektu bude v průběhu srpna a s ukončením se podle plánu počítá v březnu 2017. Informoval o tom Ing. Jiří Dědek, MBA, výkonný ředitel Lázní Luhačovice, a. s. „V loňském roce bylo centrální zásobování teplem prostřednictvím páry v hotelech Palace a Morava nahrazeno lokálními plynovými kotelnami.

Starosty naštvaly vyšší poplatky za hudbu

Obecní kavárnu v Křižánkách na Žďársku si místní zřídili jednoduše proto, aby měli „kam chodit". Otevírá se navečer, ceny jsou lidové a obec do kavárny pořídila jen kvůli sportovním přenosům jednu televizi a projekční plátno. I za takovou veřejnou produkci se ale musí platit poplatky Ochrannému svazu autorskému (OSA). Když starosta Křižánek Jan Sedláček viděl návrh poplatků na příští rok, skoro se vyděsil.

Schindlerova továrna v Brněnci památník?

Bývalá Schindlerova továrna, pozdější Vitka v Brněnci, by se v budoucnu mohla stát památníkem obětem holokaustu. Alespoň takový je plán Nadačního fondu Šoa a Oskara Schindlera, který jej ve čtvrtek představil na tiskové konferenci za účasti hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického. Právě Pardubický kraj v minulosti za přispění Státního fondu životního prostředí nechal odstranit povrchové odpady a nyní se připravuje na kompletní sanaci areálu.

Prodloužená Rudná není nařízení vlády

Dne 05. 08. 2016 nabyla účinnosti novela zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí (zákon č. 256/2016 Sb.)Touto novelou se pro vybrané stavby zavádí speciální režim vydávání ověřovacích stanovisek EIA. Publikovaná novela výše uvedeného zákona je výsledkem dohody mezi Evropskou komisí a vládou ČR, a to na základě vyjednávání resortů dopravy, životního prostředí a zástupců Úřadu vlády ČR.

Letošní úroda chmele 6000 tun, loni 3800

Letošní úroda chmele by mohla vynést kolem 6000 tun, loni to bylo 3800 tun. Sklizeň se naplno rozběhne do dvou týdnů. Dnes to řekl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda. Už třetím rokem po sobě navíc přibývá chmelnic, oproti loňskému roku se jejich plochy rozšířily asi o 160 hektarů na více než 4700 hektarů. Loňský rok byl kvůli extrémnímu suchu a teplu pro pěstitele chmele zřejmě dosud nejhorší, sklidili jen 3800 tun. První letošní odhady jsou podle Hejdy optimistické.

Blahopřání z Jihlavy zlatému Krpálkovi

Primátor Jihlavy Rudolf Chloupek zaslal Lukáši Krpálkovi na LOH v Riu telegram tohoto znění: Vážený pane Krpálku, milý Lukáši, s velkým napětím jsme sledovali váš boj o dosažení vůbec nejvyšší možné sportovní mety, kterou je získání zlaté medaile na olympijských hrách. Naplňuje nás velkou radostí a dojetím, že to byl boj úspěšný. Jsme velmi pyšní, že rodák z Jihlavy dosáhl tak mimořádného úspěchu, kterým se navždy zapíše do historie nejen našeho města, ale celé naší země.

Syndikovat obsah