iSPIGL

internetové noviny ispigl.eu

Prezident České republiky Miloš Zeman, ministr financí Andrej Babiš, řada diplomatů, politiků a dalších významných osobností. Fotoreportáž iSpiglu

Turecko vyhrožuje EU, získá jiné spojence

Turecký premiér Binali Yildirim v sobotu varoval Brusel, že by si Turecko mohlo najít jiné spojence, protože ho již unavuje tak dlouhé a marné usilování o vstup do Evropské unie. Neupřesnil, koho má na mysli, ale obavy v EU vyvolalo nedávné sblížení Ankary s Moskvou, uvedla agentura AFP. "Turecko pracuje více než půl století na členství v EU a udělalo víc, než muselo. Nyní je rozhodnutí na EU.

Babiš se setká s velvyslankyní Číny

Více premiér Andrej Babiš v sobotu poznamenal, že kdyby čínské společnosti investovaly do firem, které jsou na pokraji bankrotu, tak by to hodnotil pozitivně. "Já jsme samozřejmě očekával, a možná to je ještě krátká doba, že Čínská (lidová) republika tady bude stavět nějaké fabriky a zaměstná naše lidi," dodal. Prezident Zeman mu doporučil, aby se setkal s čínskou velvyslankyní v Česku, což má v plánu udělat.

Poprask u Clintonové, Rusko rekord v ropě

in

Trump prohlásil, že výsledek listopadového hlasování nemusí uznat. Při středeční televizní debatě s Clintonovou uvedl, že se rozhodne, až výsledky uvidí. Ve čtvrtek pak na mítinku v Ohiu svým příznivcům slíbil, že výsledek prezidentských voleb rozhodně přijme, pokud vyhraje. Dodal, že chce uznat jasné výsledky, ale v případě prohry si vyhrazuje právo volby zpochybnit či se soudit. Hovořil přitom o možných volebních podvodech.

Lékaři, sestřičky SR žádáni v Luhačovicích

Lázně Luhačovice, a. s., si dlouhodobě udržují pozici Slováky nejnavštěvovanějších českých lázní. Zároveň však poskytují Slovákům i možnost dobrého zaměstnání v atraktivním prostředí světoznámých lázní. Ze současných 600 osob, které akciová společnost Lázně Luhačovice zaměstnává, je 32 původem ze Slovenska. Pravděpodobně jde i o nejvyšší počet Slováků zaměstnaných v jedněch z českých lázní.

Ruml v čele neziskovky pro migraci

Kam se nám „vyloupl“ Jan Ruml? Nebojte se, nezmizel. Přisál se jen na státní rozpočet. Postava Jana Rumla v čele neziskovky pro migraci snad už ani nepřekvapí. Když už si veřejnoprávní televize pozvala do svého vysílání zástupkyni Sdružení pro integraci a migraci, tak není na škodu věci se podívat, co je toto sdružení zač. „V jeho čele stojí – a kdo jiný – Jan Ruml, předseda správní rady Sdružení pro integraci a migraci.

Filipovi, Dolejšovi se nechce z vedení KSČM

KSČM nedokázala v krajských volbách obhájit minulé vítězství ani v jednom ze dvou regionů. Přišla přibližně o polovinu křesel. V senátních volbách komunisté křesla neobhajovali, ani žádné nové nezískali. Výzvu, ve které zazněla jména předsedy strany Vojtěcha Filipa a právě Dolejše, přečetl ostravský zastupitel a člen ÚV Martin Juroška. Dolejš zdůraznil, že to byla jen výzva, nebyl to procedurální návrh.

Prezident vyznamená z 586 lidí jen 31

Prezident Miloš Zeman ministrovi financí řekl, že dostal 586 žádostí o vyznamenání a že je dá jen 31 lidem. Pokud někdo podle Babiše Bradymu vyznamenání slíbil, je potřeba, aby ho dostal. "Na druhou stranu je potřeba vědět, jestli to někdo slíbil nebo neslíbil a pan prezident říká, že to nemá nic společného s dalajlamou, ale zároveň potvrzuje, že žádal pana Hermana, aby se nepotkával s panem dalajlamou," řekl Babiš. Dodal, že pokud neudělení vyznamenání má spojitost s dalajlamou, je to nepřijatelné.

Umění vládnout, Tibet ČR nedá miliardy

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák se snaží už řadu let prospět našim firmám, a tak dobře ví, že politici musejí umět rozumně a chytře vládnout. Mnohdy k tomu mají hodně daleko. Nezáleží jim na prosperitě země, podniků i občanů. Hanák: Svaz průmyslu ČR prosazuje dlouhodobě zájmy českých firem v Číně. V posledních letech se podařilo výrazně zlepšit i vztahy na oficiální úrovni, což je v Číně nutným předpokladem úspěchu zejména velkých projektů.

Dá prezident šanci Drápalovi v čele KS?

Předsedou středočeského krajského soudu by se měl třiašedesátiletý Drápal stát v únoru příštího roku, kdy předsedkyni Ivaně Švehlové skončí mandát. Výběrová komise a následně ministr ho označili za nejvhodnějšího nástupce kvůli jeho zkušenostem z praxe i řídícím schopnostem. U Krajského soudu v Praze už Drápal v minulosti pracoval, a to v 80. a na začátku 90. let.

Fico musí najít řešení s uprchlíky?

Summit Evropské unie v Bruselu spor o přerozdělování migrantů mezi země Evropské unie podle povinných kvót nevyřešil, řekl v pátek po jednání špiček osmadvacítky maďarský premiér Viktor Orbán. Slovenský premiér Robert Fico, jehož země v tomto pololetí unii předsedá, má s návrhem řešením přijít na příští summit. Ten se bude konat v prosinci.

V hospodách pivo v kelímku, jídlo na tácku?

Každý šestý hospodský, hoteliér nebo kavárník chce kvůli elektronické evidenci tržeb (EET) skončit s podnikáním. Vyplývá to z průzkumu mezi 600 podniky a živnostníky, který proběhl letos v srpnu na objednávku poskytovatele pokladních systémů pro elektronickou evidenci tržeb eet1. Přes dvě třetiny podnikatelů se obávají, že EET v budoucnu negativně ovlivní jejich podnikání a 15 procent podnikatelů zvažuje, že svůj podnik zavře. Z průzkumu dále vyplývá, že třetina podnikatelů se obává vysokých nákladů na pořízení a provoz systémů, uvádějí média.

Byl Mistr Jan Hus rasista?

Toto fakt otiskli na IDNES... -nádherně napsané, proto přeposílám. Text koluje na internetu:„Dobry den pan Beblavý, četl jsem váš příspěvek o řešení Cikánské otázky u nás, který jste dnes měl v SME". 1) Nejprve k pojmu Cikán či Róm...My říkáme sousedům Rakušané, přestože si oni říkají Ostereicheri, či Austrianeri...My říkáme obyvatelům Německa Němci, přestože si oni říkají Deutschlanderi či Germaneri...

Dvě medaile Za statečnost na Olomoucko

V úterý 25. října 2016 budou v prostorách Trojského zámku v Praze slavnostně předány služební medaile a plakety Hasičského záchranného sboru České republiky. Mezi 117 oceněnými budou kromě stávajících a bývalých příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR také zástupci obcí, měst i krajů, ostatních složek integrovaného záchranného systému nebo úzce spolupracujících společností. Oceněni budou také civilisté a dva zahraniční hosté. Medaile Za statečnost civilním občanům uděluje ministr vnitra Milan Chovanec, služební medaile pak generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba.

Cena za výzkum prof. Pokornému z 1.LF UK

Technologická agentura ČR ocenila tým prof. MUDr. Davida Pokorného, CSc., z Ortopedické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol za výzkum materiálu pro kloubní náhrady – ultravysokomolekulárního polyetylénu (UHMWPE). Projekt zvítězil jako nejlepší v kategorii Řešení pro kvalitu života. Na slavnostním večeru Dne TA ČR 20. října 2016 v Národním muzeu v Praze obdržel i Cenu budoucnosti na základě hlasování přítomných čestných hostů.

Nová kniha prof. Kulhánka z ČVUT v Praze

V rámci přednáškového programu Fyzikální čtvrtky vystoupí 27. října od 16.15 hodin na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze prof. Petr Kulhánek. Na přednášku naváže v 18.00 hodin křest jeho nové publikace nazvané Z kuchyně do vesmíru aneb třináctero příběhů neobyčejně obyčejných. Knihu, kterou bude možné na místě zakoupit, vydalo nakladatelství AGA.

Oprava Domova pro seniory za 67 milionů

Karlovarský kraj úspěšně pokračuje v postupné modernizaci Domova pro seniory Skalka v Chebu. V nejbližší době bude vypsáno výběrové řízení na dodavatele stavebních prací pro druhou etapu rekonstrukce osmipodlažní budovy. Klientům zařízení kraj nabídne adekvátní náhradní ubytování. „V rámci druhé etapy vnitřní přestavby objektu dojde ke kompletní rekonstrukci koupelen i pokojů včetně výměny všech dožilých rozvodů vody, ústředního vytápění a elektra.

Svitavská poliklinika nová i uvnitř

Budova svitavské polikliniky se za poslední rok změnila k nepoznání. Poté, co v loňském roce oblékla nový plášť, pustili se do ní v uplynulých měsících stavebníci i uvnitř. Celková rekonstrukce vnitřních prostor v současné době končí a poliklinika může opět naplno sloužit občanům. Dokončovací práce si spolu s ředitelem Pavlem Kunčákem prohlédl i 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Digitální mapa kraje pomáhá už třináct let

Už téměř třináct let slouží odborné veřejnosti Jednotná digitální technická mapa Zlínského kraje, kterou vytvořili informatici krajského úřadu jako moderní nástroj pro projekční a koncepční činnost v investiční výstavbě. Protože se jednalo o v té době unikátní projekt, Zlínský kraj byl za něj i několikrát oceněn v celonárodním měřítku. „Ani po třinácti letech spolehlivého fungování se na principu projektu nic zásadního nezměnilo a je názorným příkladem toho, jak přínosné pro rozvoj území mohou být projekty realizované ve veřejné správě.

Tradice myslivosti a Svatohubertská mše

Velkou oslavou mysliveckého stavu bude sobotní Svatohubertská mše a Tradice myslivosti. Řád svatého Huberta a uspořádá tuto parádní podívanou a současně i zahájení lovecké sezony v Olomouci, konkrétně v katedrále svatého Václava a na Horním náměstí, už podruhé. Lovecký Řád svatého Huberta je s ohledem na osobu svého zakladatele hraběte Sporcka spjat především se zámkem Kuks.

Mareš patřil ve Vsetíně k nejrychlejším

Krásné podzimní počasí zdobící kopcovitou vsetínskou krajinou, přivítalo o předešlém víkendu všechny účastníky posledního bodovaného závodu, pořádaného v letošním roce na území ČR. Na startu již XIII. Rally Vsetín, nechyběla ani posádka čerstvých juniorských mistrů ČR, tedy Filip Mareš a Jan Hloušek. Mladíci, reprezentující barvy projektu Autoklub Peugeot Rally Talent, tak letos premiérově zavítali na tratě Rallysprint série, kde na ně čekalo porovnání s tradičně početnou a kvalitní konkurencí.

Souboj o šestou příčku v košíkové v Praze

Utkání USK Praha – BC Geosan Kolín v sobotu 22.10.2016 od 17, 30 hod. v Praze na Folimance v basketbalu. Oba týmy se dělí o průběžnou šestou příčku. Mají na svém kontě shodně tři vítězství a čtyři porážky. Kolínu vstup do sezóny nevyšel dle jejich představ. Prohrál o koš v Prostějově a šňůra porážek se natáhla až na čtyři utkání. Svěřenci trenéra Benačka vše prolomili v pátém kole doma proti Ostravě, když zvítězili 99:89.

Aupark ožil v lesku špičkového dizajnu

Milovníci trendového bývania mali v dňoch od 14. do 16. októbra k dispozícii bezplatné poradenstvo priamo od špecialistov v otázkach architektúry, dizajnu, stavebníctva a jeho financovania v rámci odborno-poradenskej akcie s názvom TRENDY DESIGN DAYS 2016. Od piatka do nedele sa premenila plocha jedného z najnavštevovanejších obchodných centier – Aupark Bratislava na umelecký priestor plný dizajnových trendov.

Sobotka nevzdá koryto, čeká na větší pád

Myšlenku poslance Jeronýma Tejce, že by si premiér Bohuslav Sobotka mohl ověřit svou pozici v čele ČSSD tím, že se nechá zvolit členy místo sjezdu, považuje předseda vlády za úplný nesmysl. Sobotka to uvedl v prohlášení zaslaném redakci.Tejc návrh, který vyslovil v rozhovoru pro deník Právo, podle Sobotky buď nemyslí vážně, nebo chce jen sociální demokracii škodit. Volit předsedu bude sjezd, dodal.

Komunisté potřebují nové razantní vedení

Od výnosného koryta se nikomu nechce. Ačkoliv neúspěšnými krajskými volbami přišla KSČM o sto milionů korun, šéfové Filip, Dolejš a spol. sice nejsou spokojeni s výsledkem voleb, ale z vedení strany se zdráhají odejít. Vinu na sebe neberou. Příčiny neúspěchu v nedávných krajských a senátních volbách a cestu, jak změnit trend odlivu voličů před sněmovními volbami, budou právě v sobotu hledat delegáti komunistů.

Vojenský areál po Sovětech pro zboží

in

Krajský soud v Praze počátkem října zakázal Středočeskému kraji nakládat s nemovitostmi v bývalém vojenském prostoru Mladá v Milovicích na Nymbursku. V pátek to sdělila společnost Mladá RP, která v areálu bourala zchátralé objekty po sovětské armádě a která požádala o předběžné opatření. Mluvčí hejtmanství Michaela Drobná to potvrdila. Kraj firmě s platností od počátku srpna vypověděl nájemní smlouvu, čemuž se Mladá RP brání.

Víkend hudby, prednášok, krížoviek...

Bratislavské jazzové dni 2016, Festival MOVE-Postavme Slovensko na nohy, Malacká Šarkaniáda, Majstrovstvá sveta v hlavolamoch a sudoku a Veteránska jazda na záver sezóny. Podujatia tohto víkendu spestria jesenné dni malým aj veľkým. „Bratislavský región ponúkne bohatý víkendový program pre každého. V Bratislave sa predstavia Jazzové dni, ktoré sú súčasťou Župnej jesene a festival MOVE. Najmenších vyláka do prírody Šarkaniáda, v Senci sa bude bojovať o titul majstra sveta v hlavolamoch a sudoku.

Knihkupci zrušili gramiádu JUDr. Samkové

"Autogramiádu uskutečníme jinde, buď v pátek, nebo v pondělí," řekl Koláček. Je podle něj možné, že knihkupectví čelilo nějakému vážnému nátlaku "shora". Poukázal na svobodu slova, zdůraznil potřebu diskuse o postavení islámu v moderní evropské kultuře. Brněnské knihkupectví Barvič & Novotný zrušilo páteční autogramiádu právničky Kláry Samkové, která měla podepisovat knihu Proč islám nesmí do Česka. Reagovalo tak na údajnou vlnu nevole. Vydavatele knihy rozhodnutí překvapilo, autogramiádu chce udělat jinde, spekuluje o tlaku shora.

JUDr. Máchová dočasně zbavena žalobkyní

JUDr. Máchovou počátkem října zadržela a obvinila policie, a to z korupce a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Do vazby žalobkyně nešla. Obvinění souvisí s dřívější kauzou Beretta, která se týká vynášení policejních informací z trestních řízení za úplatu. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil výkonu funkce obviněnou pražskou státní zástupkyni Dagmar Máchovou, a to do pravomocného rozhodnutí v případu vynášení údajů z trestních řízení, uvedla média.

JUDr. Koudelka: Právní negramoti v taláru

Soudce Krajského soudu Brno Aleš Flídr v článku „Jak je to se „ztracenými“ důkazy na KS v Brně v reportáži televize Prima“ (Česká justice.cz 17. 10. 2016) se snaží vysvětlit ztrátu spisu či jeho součásti a polemizuje s výkladem rozhodnutí Ústavního soudu ve věci zadržení a snahy Krajského státního zastupitelství v Brně uvalit vazbu na občana České republiky pro údajné vydávání do Íránu, když tento občan s vydáním nesouhlasil, což je zákonná podmínka. Flídr nazývá v článku novináře právním negramotem.

USA v napětí, Trump neuzná Clintonovou?

Světová média bedlivě sledují vývoj v USA před volbou prezidenta. Veřejně se hovoří, že by mohly být zmanipulované, na což už předem upozorňuje Trump. Očekávané se v noci změnilo v nevídané, když Trump v odpovědi na přímý dotaz moderátora třetí debaty Chrise Wallace z Fox News odmítl slíbit, že uzná výsledek voleb, ať už bude jakýkoli. "Odpovím vám na tuto otázku, až přijde čas," řekl vyhýbavě Trump, aby o chvíli později šokovaného moderátora ujistil:

Syndikovat obsah