iSPIGL

internetové noviny ispigl.eu

Na Kubě lék na koronavir, teď s lékaři Kuby a Ruska v Itálii...

Kubánský lék by v koronavirové pandémii mohl zachránit tisíce lidí: Produkce léku proti koronaviru, který je možno označit za současnou vlajkovou loď kubánského farmaceutického průmyslu, bude rozšířena, aby pomohla tisícům lidí, prohlásili přední kubánští farmaceuti na tiskové konferenci v pátek....

Hoaxy a mýty, které škodí zdraví!
Koronavirus: Věci nešíří nákazu, nekoupat v horké vodě...


Koronavírus sa nešíri cez bankovky, nezabije ho alkohol ani cesnak a deti nie sú chránené: Lekári vyvracajú mýty a klamstvá. Ak ste počuli, že dieťa nemôže dostať koronavírus, nie je to pravda, a pokiaľ vám niekto radí vypáliť vírus alkoholom či cesnakom, tiež tomu neverte. O alkohole aj slovenský infektológ Vladimír Krčméry na rovinu povedal, že alkohol naopak škodí, lebo nám zabíja imunitu...

Rómovia nezaslúžené výhody, myslí si 80 % respondentov...

Rómovia na Slovensku majú nezaslúžené výhody a využívajú sociálny systém. S týmto tvrdením súhlasilo 80 percent ľudí, ktorí sa zúčastnili prieskumu v rámci európskeho projektu PolRom realizovaného Ústavom výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied (SAV)...

Kdy vláda, Sněmovna, Senát, vnitro, řešit nepřizpůsobivé?

Kdo jsou v ČR nezpůsobiví? Uprchlíci, běženci nebo lidé z ČR? Proč se neoznačují veřejnosti pravými jmény, označením? A co s nimi? Co je to za chorobu nezpůsobivost? Čím jsou tito lidé nezpůsobiví? Nechce se jim pracovat, mít pořádek doma i ve městě nebo obci, v níž žijí? Na severu Čech nebo na severní Moravě či jinde vyhazují odpadky přímo z oken na ulicí. Odpadky tam jsou až do prvního, druhé nebo třetího patra. Sami to však neodklidí...

Lékaři: Nezdravé maratony, běhy ve městech ničí lidem...

... srdce, ledviny, klouby, kyčle: Po loňském maratonu v Praze mělo 70 procent běžců zapojených do studie pražského IKEM poškozené srdce a zhruba čtvrtina ledviny, většinou ale dočasně. Výsledky testování podle lékařů nicméně ukázaly, že amatérští závodníci často závodí nedostatečně připraveni, neznají svůj zdravotní stav a mohou si tak vážně poškodit zdraví...

Ďurička obrala o majetek dcera Nicol, další nemají nic...

„Vzkazuji všem rodičům: nedávejte žádné dary svým dětem, dokud žijete. Jakou větší morální újmu jsem měl utrpět? Když se mě zřeklo vlastní dítě. Jsem smutný a zklamaný. Člověk se v lidech mýlí, měl by lidem míň věřit,“ řekl Ďuričko štábu iDNES.tv při odchodu z jednací síně. Avizoval také, že bude ve sporu pokračovat a podá dovolání. Pokud neuspěje, obrátí se na Ústavní soud...

JUDr. Z. Koudelka: Státní zastupitelství – nástroj policie?­

Petr Dimun v článku „Soud: Vedoucí žalobkyně Andělová systematicky ničila autoritu Kornasové, přesto nešlo o šikanu“ (Česká-justice.cz 28. 1. 2020) popsal praktiky boje mezi vedoucími státními zástupci za nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Šlo o snahu krajské státní zástupkyně v Ostravě Zlatuše Andělové o profesní likvidaci okresní státní zástupkyně v Ostravě Tamary Kornasové s vědomím nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana..


Po generálu Francie de Gaulle odmítá EU i královna Britů


Od úmrtí francouzského prezidenta, generála Charlese de Gaulla již uplynulo více než 40 let a od jeho narození více než 120 let. Mnozí politici Evropy i světa tvrdí, že de Gaullův postoj k evropské integraci a gaullistickému pojetí evropské integrace se de Gaulle nikdy nepoddával. Byl státníkem, který věřil ve velikost Francie, měl jasnou představu o jejím místě ve světě a o její zahraniční politice, která byla založena na vojenské nezávislosti a v rámci „strategie všech azimutů“ se neorientovala pouze na spolupráci se Západem.

Páté poselství za 68 let vlády. Alžběta II. o koronaviru

Reuters: Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně a odhodlání při zvládání koronavirové krize. Panovnice obvykle k lidem promlouvá s vánočním projevem, toto bylo její páté zvláštní poselství. V novém projevu Alžběta II. vyjádřila soustrast se zármutkem, bolestí a finančními těžkostmi, s nimiž se potýká britská veřejnost. Poděkovala také za nasazení pracovníkům státního zdravotnického systému NHS a zdůraznila roli jedince při zvládání krize.

Rektor UK Tomáš Zima varuje před tvrdým opatřením v ČR

Zvažme důsledky tvrdých opatření. Nesmí to znamenat krach země, varuje rektor UK: „V tuhle chvíli můžeme testovat až 1 500 pacientů denně, ale kapacity budou ještě vyšší,“ říká rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Zároveň dodává, že se jeho škola zapojí do rozsáhlého výzkumu v Praze. „Budeme testovat skutečnou promořenost populace v hlavním městě,“ dodává rektor s tím, že stát by měl postupně zmírňovat tvrdá opatření. Zima varuje, že by restrikce mohly vést ke krachu České republiky.

Matovič dáva v SR na výber. Buď blackout, či blackout

Zdá sa, že premiér Igor Matovič už dávno presvedčil sám seba, že jedinou záchranou Slovenska je jeho úplné vypnutie. Presvedčí aj ďalších? Prvý test, čo si môže premiér dovoliť a čo premiérovi dovolia iní. Na krízovom štábe sa má rozhodnúť, či premiérovi prejde malý blackout (shutdown, lockdown, vypnutie), to znamená, či sa na Veľkú noc zavedú drakonické opatrenia, aby sa ľudia nerozutekali po Slovensku a zostali doma.

Matovič na štábe: Počas Veľkej noci zákaz vychádzania

Sviatky by mohli predstavovať riziko, ak ľudia nezostanú disciplinovaní a budú cestovať za svojimi príbuznými. Konzílium odborníkov má v nedeľu odporučiť kompetentným, aké opatrenia by mali prijať. Premiér Igor Matovič opäť operuje s blackoutom - vypnutím krajiny a ponosuje sa, že médiá ho nepochopili. Opatrenia, ktoré v súčasnosti máme, sú podľa neho dobré a volajú mu preto aj ostatní lídri EÚ. Na druhej strane ale tvrdí, že ak ostaneme pri súčasných opatreniach môžeme mať obete na životoch.

Dufek:Ušetřit miliardy bez Senátu, navrhne to Schillerová?

Ministryně financí JUDr. Schillerová hledá každou korunu, kterou je třeba ušetřit v této těžké době s koronavirem. Tady ji nabízí velkou pomoc odborář Dufek, který navrhuje zrušit Senát, který není mnoho let ani na Slovensku. Takže Slováci jsou chytřejší a úspornější než Češi, protože zrušením Senátu se ušetří v ČR miliardy.

Zabije koronavírus demokraciu? Európa sa o ňu aj sama

Zabije nám koronavírus demokraciu? Európa sa o ňu pomaly pripravuje aj sama: Maďarsko počas koronakrízy prestáva byť demokraciou. Pridávajú sa však aj ďalšie európske štáty vrátane Slovinska. Nemecko je zatiaľ ostražité. Niektorí vrcholoví politici ochorenie COVID-19 sami dostali a už len tým ohrozili fungovanie vlastného štátu. Napríklad britský premiér Boris Johnson, ktorý minulý týždeň priznal, že mu túto chorobu diagnostikovali.

Orbán: Ať se Brusel stará o koronavirus, místo Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán se ohradil proti kritice od Evropské unie, Spojených států a nevládních organizací, které reagovaly na skutečnost, že maďarská vláda si nechala kvůli pandemii nemoci COVID-19 schválit zvláštní pravomoci, včetně možnosti vládnout dekrety.„Brusel se stará o nás, ačkoli by se měl starat o koronavirus,“ prohlásil Orbán podle agentury Reuters v rozhlase. Mimořádné pravomoci maďarské vlády během stavu nouze jsou podle něj „zhruba stejné jako má francouzský prezident v době míru“.

V ČR zavést mobilizaci, jako chce starosta New Yorku

Špígl už před více než týdnem navrhoval Babišovi a spol., aby v ČR byla vyhlášena mobilizace do války s ničivým koronavirem, který se v celém světě objevil od Hitlerovy války a umírají tisíce lidí. Po Orbánovi v Maďarsku, za což ho kritizovalo Německo, už uvažuje o intenzivnější ochraně SR i vláda Matoviče, což je velice rozumné.

Sulík: Nájomné obchodných prevádzok SR znížime o 80 %

Nájomcom obchodných prevádzok zatvorených štátom pre pandémiu ochorenia COVID-19 by malo nájomné počas obmedzení klesnúť o 80 %. Približne polovicu z tejto zľavy by mali znášať prenajímatelia, druhú polovicu štát. Presnejšie podmienky bude riešiť koaličná rada. Povedal to vo štvrtok po rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).
„Ja už na to tlačím niekoľko dní. Je to niečo, čo potrebujeme spraviť,“ povedal Sulík.

Premiér Babiš chce nouzový stav do konce měsíce

Premiér Andrej Babiš souhlasí s prodloužením současného nouzového stavu do 30. dubna. Tento termín chtějí podpořit i komunisté a Piráti. Vláda původně chtěla nouzový stav prodloužit o 30 dní, tedy do 11. května.„Třicátý duben je fajn, my s tím budeme souhlasit,“ řekl premiér ve vysílání České televize. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček původně navrhoval prodloužení o měsíc, až do 11. května. Zdůvodnil to nutností urychleného nákupu roušek a respirátorů z Číny. Nouzový stav umožňuje vládě nakupovat přímo bez výběrových řízení, která by nákupy podle Hamáčka mohla ohrozit.

Žaloby na opatření vlády ČR, nebojí se smrti covidem-19?

Městský soud v Praze řeší desítku žalob na mimořádná opatření: Pražský městský soud přijal do dnešního rána 11 žalob, které navrhují zrušení některého z opatření vydaných v souvislosti s nouzovým stavem. Jednu odmítl, ostatní doposud nevyřídil. Uvedla to mluvčí soudu Markéta Puci. Většina žalob směřuje primárně proti rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o zákazu volného pohybu osob a zákazu prodeje zboží a služeb. Další dvě žaloby míří přímo na vládu.

Matovič zvažuje vypnúť SR, vo Švédsku deti stále do školy

Reštaurácie vo Švédsku sú otvorené. Pripomínajú dodržiavanie odstupu:„Vnímam to tak, že ľudia veria, že vláda robí to najlepšie, čo môže. Nemám preto pocit, že by tu vládla nejaká panika a strach," hodnotí situáciu vo Švédsku Slovenska Dana. V čase, keď premiér Igor Matovič (OĽaNO) zvažuje, že na pár týždňov celkom vypne Slovensko, vodí Slovenka Dana vo Švédskom Kalmare svoje šesťročné dvojičky naďalej do prípravnej triedy. Švédsko si ide aj dnes, keď zvyšok Európy zatvára, čo sa dá, vlastnou cestou.

Orbán patří do Evropy, hlavně do čela EU místo Leyenové

Premiér Maďarska Orbán ukázal celému světu, jak tvrdí mnozí odborníci, politici a obyčejní lidé, jak bojovat proti covid-19, který přináší hrůzu lidem ve všech zemích. Už není třeba zbrojní průmysl, ale ovládnout proti lidem koronavir. Exprezident Klaus říká, že Orbán řeší krizový scénář, který ostatní politici v cizině neudělali a nevědí si s covid-19 rady. Je jisté, že Orbán patří do Evropy a do čela EU místo nevýrazné Leyenové z Německa.

Od Hitlera covid-19 největší hrozba světa, ČR mobilizaci

Po Orbánovi v Maďarsku, za což ho kritizovalo Německo, už uvažuje o intenzivnější ochraně SR i vláda Matoviče, což je velice rozumné. ČR potřebuje mobilizaci, kterou už zná z minulosti, kdy byla ohrožena Hitlerovou válkou. Mobilizace byla vyhlášena 23. září 1938 ve 22.20 hodin, proběhla rychle a úspěšně. První záložníci se začali soustřeďovat u svých útvarů ihned po vyhlášení mobilizace.

Devätnásť sudcov sa vzdalo svojej funkcie v SR...

... sú medzi nimi aj zástupcovia NS SR: Funkcie sudcu sa vzdalo 19 sudcov najmä z košických súdov a Najvyššieho súdu (NS) SR. Svoje vzdanie sa funkcie doručili prezidentke SR Zuzane Čaputovej v pondelok (30. 3.) a utorok. Funkcia im všetkým zanikla k utorkovému dátumu. TASR o tom informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

Orbán ukazuje Německu, EU, jak bojovat s covid-19

Právě premiér Maďarska Orbán patří do Evropy, a celé EU i světu ukazuje, jak se má bojovat s nebezpečným nepřítel, který zabíjí bez milosti tisíce lidí. Je to jako za Hitlerovy války, která se stále velice často objevuje v televizích ČR i dalších zemí. Koronavir vraždí mladé i starší obyvatele měst a obcí bez zbraní. Dosud si s ním celý svět neví rady. A také státy USA si samy organizují boj s koronavirem a Trump jim nic nevyčítá. Demokracie totiž covid-19 neporazí.

Expremiér SR Fico bez ochranky, z luxusního bytu holobyt

Slovenský expremiér Robert Fico přišel o státní ochranku, kterou dosud využíval, i když na ni neměl nárok už téměř dva roky. Skončilo papalášství, říká nová vláda. Šéf Směru-SD už týdny tají svou adresu. A to od chvíle, kdy opustil své luxusní sídlo a před odchodem z něj udělal holobyt. Poražený Směr ovšem v opozici může nabrat nové síly.

Matematický model šírenia koronavírusu na Slovensku

Tvrdé opatrenia, ktoré prijala vláda na Slovensku, výrazne spomalili priebeh šírenia koronavírusu. Potvrdili to aj výpočty analytikov. Šéf analytikov Inštitútu zdravotnej polikliniky Martin Smatana predstavil analýzu šírenia koronavírusu na Slovensku. Po zohľadnení nových opatrení ohlásených 27. 3. očakávajú, že bude počet infikovaných na vrchole v 110. deň od 29. 3. (s vrcholom na úrovni 3,1 % populácie).

ÚS o nouzovém stavu, nechat umírat lidi covidem-19?

Ústavní soud (ÚS) se bude zabývat ústavní stížností na rozhodnutí vlády z 12. března o vyhlášení nouzového stavu. Stížnost podal 26. března v zastoupení klientky Petry Štěrbové advokát David Zahumenský. Další chystaná ústavní stížnost má napadat rozhodnutí vlády, kterým zakázala občanům vycestovat do zahraničí.

Orbán počas krízy vládnuť, ako chce. Odstavil parlament

Odstavil parlament: Maďarský premiér si ešte viac posilní právomoci. Oficiálne preto, aby bojoval proti koronavírusu. Ale podľa maďarských analytikov v skutočnosti zachádza už priďaleko.„Ahoj diktátor.“ Takto ešte pred piatimi rokmi pozdravil maďarského premiéra Viktora Orbána na summite Európskej únie vtedajší šéf eurokomisie Jean-Claude Juncker.

Generál Bubeník velet vojákům ve válce s covid-19 v ČR

Hejtman Vysočiny MUDr. Běhounek už přes týden žádá a prosí Babišovu vládu, aby do kraje okamžitě dodala potřebný zdravotní materiál pro lékaře, sestry a další pracovníky zdravotnictví a sociálních služeb. Hovoří o tom, ve všech televizích, které tady máme a kterého ho žádají o informace.

Minister Schäfer samovraždu, obával sa krízy s vírusom

Schäfer bol populárny a uznávaný. Vyštudoval právo a bol považovaný za možného budúceho predsedu vlády v nemeckom Hesensku. Minister financií nemeckej spolkovej krajiny Hesensko Thomas Schäfer spáchal samovraždu, lebo ho evidentne „hlboko znepokojovalo", ako vyrieši ekonomické dôsledky pandémie koronavírusu. V nedeľu to vyhlásil premiér Hesenska Volker Bouffier, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Kritika Vojtěcha, kdy si politici ČR sníží platy, jako v SR?

Poslanci v SR, od januára ich plat klesne... aj bez Kotlebovho návrhu: Čím vyšší deficit štát dosiahne, tým menej budú ústavní činitelia zarábať. Tento rok bude zrejme schodok obrovský. Debata o tom, či by nemali ústavní činitelia v čase koronavírusu zarábať menej, na chvíľu – minimálne na sociálnych sieťach – prehlušila aj debatu o samotnej epidémii. Množstvo emócií zo strany ľudí vyvolal návrh, s ktorým v národnej rade prišiel líder ĽSNS Marian Kotleba.

Svetová média: Matovičovu novú vládu ľutuje aj Al Džazíra

V tomto prehľade sa okrem témy z titulku dozviete aj o rozdiele medzi čínskou a kubánskou pomocou svetu v čase koronavírusu či vynútenej zmene kurzu premiéra Johnsona v boji proti pandémii. No a končiť budeme nezvyčajnou modlitbou Andreja Babiša v českom parlamente.

Kritika Leyenové z EU, Söder, David, Petříček, neschopná

Kvůli koronaviru se pustil do Leyenové z EU i bavorský premiér Söder, jak to před ním už udělali i politici ČR, ministr zahraničí Petříček a europoslanec MUDr. David. A nebudou určitě sami, ale výhrady k ní nepochybně mají i další politici, premiéři a prezidenti zemí EU. Leyenová totiž nemá schopnosti na vedení EU.

Syndikovat obsah

Zaujalo vás:

17. listopad, Benda z ODS se točil kolem Dražské a StB:

Zifčákovy paměti odhalují pozadí převratu 1989: Půl miliónu Zifčáků mezi lidmi a
v knihovnách v ČR i SR. Jsou to paměti Ludvíka Zifčáka, které odhalují pozadí převratu
v roce 1989. Tento „student“ vydal v roce 1991 paměti... Vyšly v tehdejším vydavatelství Špígl v nákladu bezmála půl miliónu výtisků. Jsou to tři díly, které dnes najdete v knihovnách a mezi lidmi. Celý náklad byl hned rozebrán
. Celý článek

 • Na oslavách nebyli Bush, Gorbačov, Lorenc, mrtvý student
 • Kdyby totiž nebylo prezidenta USA Bushe staršího a generálního tajemníka Sovětského svazu Gorbačova, žádný převrat v ČSFR by nebyl. A nebyla by žádná velkolepá oslava demokracie 17. listopadu 2019. Jedině tito dva světoví politici k tomu dali možnost. Zasloužili se o převrat v roce 1989. Kdyby v TV Nova, ale i jinde v médiích byli chytří a zkušení publicisté, ale hlavně vedoucí šéfové, mohli už dávno o tom natočit rozhovor s bývalým generálním tajemníkem ˇUV KSČ Milošem Jakešem, nebo jinými politiky ÚV KSČ. Celý článek

 • Hnilička rozhází 120 milionů jako Neumannová při MS?
 • Kdo viděl hokejistu Hniličku na besedě v televizi povídat o nové sportovní agentuře, musel si hned říci, že ten nezkušený mladík nemůže vést tuto agenturu, kde se točí a rozdávají miliony. Určitě skončí v dluzích, jako Kateřina Neumannová při MS v lyžování na severu Čech, kde je dluh 120 milionů. A totéž si myslí i mnozí odborníci. Celý článek


  Oslava svátku Trůnu - Maroko. Více na: Fotoreportáž iSpiglu


  Nejlepší sportovci roku ASC Dukla (2019). Více na: Fotoreportáž iSpiglu


  Františkovy Lázně 2019. Více na: Fotoreportáž iSpiglu

  Bakala, komise poslanců, byty OKD, zapojí se NSZ?

  Ivan Přikryl: Ze zprávy poslanecké vyšetřovací komise k OKD hrozí arbitráž: Mám pocit, že právo, zákony i aplikace práva politiky moc nezajímají. Dávají najevo, jak mnohdy říkají sami poslanci, že „oni jsou hegemoni“, tedy sněmovna jako zákonodárce. [1] Politici se především snaží o pozitivní reakci byť malých skupin občanů, mnohdy i za cenu nepromyšlených proklamací, které ovšem mohou mít dalekosáhlé důsledky. Pokud jsou... Celý článek

  Stíhat viníky největšího tunelu OKD v ČR a Evropy:

 • 1.Úkol pro Babiše a Středulu: Zachránit byty horníků
 • 2.Největší tunel v ČR OKD řešit s EK, Telička s Bakalou
 • 3.Největší tunel v ČR, OKD, Dlouhý, Skalický, Sobotka… • Den vítězství na ruské ambasádě v Praze, Zeman, Klaus...

  Miloš Zeman na ruské ambasádě slavil výročí konce druhé světové války. Přednesl projev, ve kterém přirovnal nacismus k islámskému terorismu a vyzval k boji proti islamistům. Na oslavu se kromě prezidenta dostavila řada dalších osobností – například expremiér Petr Nečas s manželkou, bývalý velvyslanec Vladimír Remek, předseda KSČM Miroslav Grebeníček, exministryně Marta Nováková, zpěvačka Helena Vondráčková a tanečník Vlastimil Harapes. Den vítězství se v Rusku slaví 9. května, tedy o den později než na Západě. ... Číst dál


  Potíže v justici? NSZ Zeman, neřeší Bakalu za 50 mld. OKD

  Babišova vláda po vyhození neschopného ministra spravedlnosti Pelikána, a poté i nezkušeného Kněžínka, měla rázně zasáhnout proti NSZ Zemanovi, protože tady je žába na prameni. Dodnes neobžaloval Bakalu za více než 50 miliard horníků, ...


  JUDr. Z. Koudelka: ÚS obchodně tržním způsobem
  Druhý senát Ústavního soudu nálezem z 17. 4. 2019, II.ÚS 3312/18, připustil vázat služby pro spotřebitele na to, že spotřebitel dle požadavku podnikatele projeví své politické názory. V daném případě hotel Brioni v Ostravě nutil v roce 2014 občany Ruska, aby ...