iSPIGL

internetové noviny ispigl.eu

Prezident České republiky Miloš Zeman, ministr financí Andrej Babiš, řada diplomatů, politiků a dalších významných osobností. Fotoreportáž iSpiglu

Němci varují, do Turecka jen na vlastní nebezpečí

„Chování Turecka je nepřijatelné,“ prohlásil během uplynulého víkendu v rozhovoru pro Bild am Sonntag Peter Altmaier, vedoucí úřadu kancléřky Merkelové. Kamenem úrazu mezi oběma zeměmi je zákaz, který Turecko vydalo pro německé poslance. Ti chtěli navštívit tureckou základnu, kde slouží mimo jiné i vojáci Bundeswehru účastnící se hlídkových misí v Sýrii. Země jim to ale neumožnila.

Obchodnice Oppltová zastřelila v Praze lupiče a vraha

Prodejnu si vybral v Praze špatně. Na místě totiž byla majitelka Šárka Pavlíková Oppltová, několikanásobná česká i ­evropská šampionka ve westernové střelbě, která dokáže přesně trefit cíl i od pasu. Ta lupiče svou zbraní zneškodnila. A jak zjistila MF DNES, její motivace zasáhnout byla o to větší, že v podobné situaci nebyla poprvé. Před lety vběhli lupiči do její prodejny v­ Mostě.

Procházka požiadal vládu o stiahnutie kandidatúry

Na post sudcu Všeobecného súdu Európskej únie navrhlo Radoslava Procházku predsedníctvo Slovenskej advokátskej komory. Autor: SITA, Ivan Kopčáni Radoslav Procházka požiadal vládu Roberta Fica, aby stiahla jeho nomináciu na sudcu Všeobecného súdu EÚ.

Soudci EU nejchytřejší? Jmenováni bez výběru?

V případě opakované nominace kandidáta na soudce Soudního dvora Evropské unie už by se nemuselo vypisovat výběrové řízení a scházet se výběrová komise. Nominace by podle nových pravidel soudci, kterému končí mandát „nenaskočila“ automaticky, ale rozhodla by o ni výběrová komise. Tu tvoří například ministr spravedlnosti nebo předsedové nejvyšších soudů. Připomínkové řízení k návrhu bylo zkráceno na tři dny.

Anatomie dává nahlédnout do skutečné tváře historie

Anatom a antropolog z Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) Mgr. Andrej Shbat, PhD., se podílí na unikátním vyšetřování mumií a kosterních pozůstatků z krypty pod kostelem sv. Vavřince v Chodově u Sokolova. Jak a kde výzkum probíhá? A co všechno se díky moderním metodám můžeme o našich předcích dozvědět?

Novinky na Tour de France 2018, pojede i Sagan?

Slovenského cyklistů Petera Sagana rozhodčí i organizátoři Tour de France letos značně poškodili, což na něm zanechalo stopy smutku. Odborníci tvrdí, že to bylo neoprávněné vyhození z populárního závodu. Letos už 19. srpna začne francouzským startem v Nimes španělská Vuelta, s hvězdným polem včetně nejlepšího tria z Tour a Itala Nibaliho, třetího na Giru.

Jezdec Mareš se v Pačejově chce rozjet na Rzeszów

Otestovat sebe, vůz i celý tým a co nejlépe se tak připravit na třetí kolo FIA ERC Junior U27, to bude hlavním důvodem účasti posádky Autoklub Peugeot Rally Talent na letošní Rally Pačejov. Filip Mareš s Honzou Hlouškem zvítězili mezi “dvoukolkami“ v posledních třech podnicích MČR a jako průběžně vedoucí posádka se zcela jistě nebudou chtít ztratit ani při svém ojedinělém startu v Rallysprint sérii.

Nedostatek lékařů na Ostravsku, cestovatelská soutěž

ČR poskytne 24 milionů korun na fungování libyjské pobřežní a námořní stráže. Příspěvek schválila vláda, informoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko se tím podle něj stane největším přispěvatelem z EU. Většina slíbených peněz půjde z rozpočtu ministerstva vnitra, informoval úřad v tiskové zprávě. Resort Milana Chovance (ČSSD) zaplatí 20,9 milionu korun. Úřad vlády poskytne 3,1 milionu korun.

Izraelský velvyslanec navštívil Vysočinu

Izraelský velvyslanec Daniel Meron trávil celý den v Kraji Vysočina. Ve Žďáru nad Sázavou se sešel s 92letou Jaroslavou Doležalovou, která za války ve věku 19 let ve svém domě ukrývala 5letou židovskou dívku. Následně se v Jihlavě setkal s hejtmanem kraje Jiřím Běhounkem, náměstkyní hejtmana Janou Fischerovou a náměstkem hejtmana Vladimírem Novotným.

V Egyptě zraněná Češka v kritickém stavu, nemůže odjet

„V tuto chvíli je bohužel pacientka v kritickém stavu, má maximální možnou léčbu, ale není schopna ani převozu na letiště. O rodinu pacientky se stará tým odborníků z vojenského Medevacu (Zdravotně humanitární program ministerstva vnitra ČR) a připravují bezpečný návrat blízkých domů. Další rozhodnutí padne zítra. Spolupracujeme s místními odborníky, stav hodnotí tři čeští lékaři a čtyři egyptští,“ popsal situaci z místa lékař Petr Kolouch.

Obviní vedle Jansty i Valachovou? Dalík do basy na 5 let

Kvůli skandálu došlo k zadržení některých dotačních programů pro sport – ministerstvo školství je kvůli vyšetřování zrušilo a pak znovu vypsalo. Došlo tak ke zpoždění vyplácení peněz a řada sportovních svazů se ocitla k obtížné situaci. Právě Jansta patřil spolu s Českým olympijským výborem k nejhlasitějším kritikům těchto kroků bývalé ministryně Kateřiny Valachové.

Prezident Polska Duda vetuje kritizovaný justiční zákon

"V programu PiS nebylo zmínky o kontrole nad nejvyšším soudem, ani o tom, že generální prokurátor bude rozhodovat o tom, kdo bude soudcem, a kdo ne," oznámil Andrzej Duda. Hlava polského státu sdělila, že polská justice potřebuje nápravu a že je špatné, pokud se soudci považují za nejdůležitější kastu. Změny je však nutné uskutečňovat tak, aby nenastal rozkol ve společnosti a aby se lidé nebáli svého státu, řekl. Duda

JUDr. Z. Koudelka: Útok na prezidenta a cesty do krajů

Politolog Jan Outlý jako člen Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí vyzval prezidenta, aby zvážil své návštěvy krajů. Podle něj by výdaje na tyto cesty měl Miloš Zeman zahrnout do limitů výdajů volební kampaně. Outlý ukázal, na co jsou nové úřady. Jeho Úřad vznikl 1. 1. 2017, zatížil státní rozpočet dalšími výdaji na plat a činnost. Smysl daného úřadu však vidím jen v tom, že má sídlo v Brně.

Sobotka znovu vyhazuje 24 milionů uprchlíkům

"ČR se dnes stalo v rámci EU největším přispěvatelem na fungování libyjské pobřežní a námořní stráže. Vláda poskytla 24 milionů Kč. Navýšením příspěvku na libyjskou pobřežní a námořní stráž přispíváme k řešení migrace ve Středomoří a pomáháme zejména Itálii," uvedl Sobotka. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je třeba vybudovat záchytná střediska přímo na lybijském pobřeží, kde bude moci libyjská stráž plně dostat pod kontrolu situaci v prostoru, odkud uprchlíci na Středozemní moře vyplouvají.

Stav zraněné turistky se v Egyptě prudce zhoršil

Šestatřicetiletá Lenka C. z Nového Strašecí přežila útok nožem, ke kterému došlo před dvěma týdny v Hurghadě, jako zázrakem. Ještě dnes ráno byla zdravotně v pořádku a diskutovalo se o jejím převozu z nemocnice v Káhiře do Česka. Jak ale uvedlo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (MZV ČR), dopoledne se však její stav prudce zhoršil. „S ohledem na žádost její rodiny nebudeme nyní zveřejňovat bližší detaily k jejímu stavu.

V Praze hořel hotel Juliš, střelba v obchodě, zranění

Kvůli požáru kabelových rozvodů byl v pondělí večer evakuován hotel Juliš na Václavském náměstí v Praze. Oheň se do budovy nedostal, dovnitř pronikl pouze kouř, uvedli hasiči. Z hotelu kvůli němu museli evakuovat 70 hostů. Příčina požáru by měla být jasná v úterý dopoledne. Hodinu před půlnocí uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka pro iDNES.cz, že se všechny jednotky vrátily zpátky na základnu.

Trenér basketbalistů Prahy Alilovič se vrací do Slovinska

Nelehké loučení prožívá nyní již bývalý trenér basketbalistů USK Praha Mirsad Alilovič, který se vrací do své domoviny, kde povede mládežnický projekt KK Primorska. Na Folimance působil tento charizmatický Slovinec tři roky, kam přišel po angažmá v Union Olimpija Lublaň a slovinských národních týmech. Přitahoval pozornost nejen fanoušků svou energičností, umem, odvahou ale i emocemi.

Koncepce na ochranu před suchem, pozemky na nádrž

Snížit zranitelnost území před nedostatkem vody v důsledku očekávaných změn klimatu je cílem Koncepce na ochranu před následky sucha pro území České republiky. Společný materiál Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí dnes schválila vláda. „Základní vizí Koncepce je zvýšení odolnosti České republiky vůči suchu a nedostatku vody,

Chyby desítek miliard na ministerstvu průmyslu a obchodu

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil údaje závěrečného účtu kapitoly státního rozpočtu Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) za rok 2015, vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky. Zaměřil se také na údaje, které MPO předkládalo pro hodnocení plnění státního rozpočtu. Z nich se následně sestavuje finanční výkaz. Závěrečný účet kapitoly státního rozpočtu obsahuje právními předpisy stanovené informace o rozpočtovém hospodaření za uplynulý rozpočtový rok.

Šéf úřadu Merkelové kritizuje prezidenta Erdogana

"Chceme mít s touto velkou a významnou zemí dobré vztahy, ale to je možné jen tehdy, pokud Turecko bude stavět svou politiku na základech právního státu. Chování Turecka je nepřijatelné," řekl Peter Altmaier deníku Bild am Sonntag. Zhodnotil tak nejen zatčení německého aktivisty, ale také nedávné Erdoganovy komentáře na německou adresu a skutečnost, že Turecko nepovolilo německým poslancům navštívit vojenskou základnu v Turecku, na které slouží také vojáci z Německa.

Kiska: Spoločnosti by sa uľavilo, keby Kaliňák odstúpil

Prezident Andrej Kiska znovu vyhlásil, že Robert Kaliňák by mal odstúpiť z funkcie. „Myslím si, že nesmierne by sa celej spoločnosti uľavilo, keby zo svojej funkcie už dávno odstúpil,“ vyhlásil Kiska pre Nový Čas Nedeľa. Na Kaliňákov odchod v súvislosti s kauzou Bašternák vyzval prezident už dávnejšie.

Ministr Pilný, Babiš se Zemanem v Lánech o rozpočtu

„Snažil jsem se tam vysvětlit, jak rozpočet vzniká za pochodu, které procesy to provázejí. Skutečně je tam tak málo prostoru pro to, aby se dalo investovat,“ řekl o jednání Pilný. Účastníci schůzky se podle něj shodli, že nárůst mandatorních výdajů je neudržitelný a prostor pro financování dlouhodobých priorit, to znamená především investic do dopravní infrastruktury a vzdělávacího systému, je kvůli tomu malý. „Je potřeba prostě nějakým způsobem na to příště dbát,“ uvedl ministr.

Zákon o hazardu ovlivněn lobbisty? Politici vyhověli?

Zákon o hazardních hrách, který platí od letoška, doznal při svém projednávání podle vládní analýzy několik změn pod vlivem „hazardní lobby“. Upřednostnil se tak zájem herního průmyslu před zájmem veřejným. Objevily se i případy manipulace u obecních vyhlášek či vazby mezi zástupci herních společností a státním dozorem. Uvádí to analýza o vlivu herního průmyslu na rizika korupce ve veřejné správě, kterou připravil tým ministra pro lidská práva.

Pardubicko pomáhá rozvoji venkova v Gruzii

Systém místních akčních skupin se díky spolupráci organizace Člověk v tísni a Národní sítě místních akčních skupin ČR daří aplikovat také v okolí oblasti Kazbegi, která patří mezi jeden z turisticky nejnavštěvovanějších regionů Gruzie. Zkušenosti s fungováním místních akčních skupin v Pardubickém kraji, krajský Program obnovy venkova, ale také rozvoj cestovního ruchu prezentoval gruzínským MASkám ve městě Stepansminda hejtman Martin Netolický.

Na ME v motokrosu v Lokti zemřel jezdec Cuharciuce

Dne 22. července 2017 došlo při závodě juniorského Mistrovství Evropy v motokrosu k tragické nehodě, která skončila úmrtím moldavského jezdce Igora Cuharciuce v kategorii do 85 ccm. Přes okamžitý profesionální zásah zkušeného specializovaného zdravotnického týmu bezprostředně po nehodě, již lékaři nedokázali jezdci pomoci. Nepomohl ani přivolaný vrtulník letecké záchranné služby. Událost je o to tragičtější, že jezdci bylo teprve 13 let.

Festival hudebních špiček v Českém Krumlově

Nedělní odpoledne 23. července festival věnoval dětskému publiku. V Pivovarské zahradě se od 14 do 18 hodin ve spolupráci s hlavním partnerem, energetickou skupinou E.ON uskutečnil program s podtitulem „energie nás baví“. A právě tu si mohlo několik stovek dětských účastníků a jejich rodičů vybít na řadě naučných atrakcí. Připravena byla např. virtuální horská dráha či ukázky „závodu“ dronů českých závodníků, kteří se pohybují ve světové špičce v této nové disciplíně.

Churchill tajil styky Eduarda VIII. s nacisty

Britský Národní archiv ve čtvrtek zveřejnil další várku důvěrných dokumentů britské vlády, které byly podle agentury Bloomberg po léta skryté v tajné podzemní místnosti mimo dosah badatelů. Je mezi nimi i přísně tajné memorandum z roku 1953, v němž Churchill píše americkému prezidentovi Dwightu Eisenhowerovi o existenci telegramů z dob druhé světové války, v nichž němečtí diplomaté hlásili do Berlína postoje vévody z Windsoru - tedy bývalého krále Eduarda VIII., který abdikoval v roce 1936.

Pokutu nezaplatím, tvrdí Matovič...

O poslancovi je známe, že prepísal majetok na manželku. Opozičný poslanec OĽaNO Igor Matovič čelí exekúcii svojho majetku, pretože nezaplatil pokutu 12-tisíc eur. Dnes vyhlásil, že ju ani nemieni zaplatiť. „Nepodvolím sa takémuto rozhodnutiu. Viem, že cez exekútora ma to bude stáť viac. Nech si poslúžia,“ vyhlásil.

Svatba Babiše s Monikou na Čapím hnízdě

Nevěstu nalíčí vizážistka Ivana Tokárska, která má na starosti make-up při foceních pro světové módní magazíny a líčí například Taťánu Gregor Brzobohatou, Danielu Peštovou a další známé tváře. Účes zase vytvoří dvorní kadeřník Leoše Mareše Martin Marty Tyl. Monika Babišová (43) se už brzy stane oficiálně manželkou Andreje Babiše (62). Většinu příprav veselky měla na starosti právě nastávající nevěsta.

Prezident navrhl Srpa do rady ústavu

„Prezident republiky Miloš Zeman navrhl v pátek dne 21. července 2017 Senátu Parlamentu České republiky k volbě nového člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Karla Srpa,“ informoval na webových stránkách Hradu mluvčí Jiří Ovčáček. Miloš Zeman už dříve Srpa chtěl v minulosti dostat do etické komise, toto rozhodnutí ale neprosadil. Srp nedostal lustrační osvědčení kvůli spolupráci se Státní bezpečností, což později zpochybnil soud.

Syndikovat obsah

Nové
Paroubek: Teď Zeman neodstranitelný...


Někdejší premiér v rozhovoru ParlamentníchListů.cz
rozebírá také to, jak mohou dopadnout sněmovní volby
v tomto roce.


Foto: iSpigl.eu (Fotogalerie)


Nové Umění 21.stol. bez předsudků v Praze...

V galerii Art Linea v Praze, Sněmovní 9, se uskutečnila vernisáží výstavy s názvem „Umění 21.stol.bez předsudků“, které se účastní 23 výtvarníků. Výstavu zahájila Petra Kociánová , která galerii založila zhruba před rokem a jejíž atelier je součástí Art Linea. O zpestření programu se zasloužila uznávaná operní pěvkyně Barbara Slezáková .
Fotografie k výstavě Umění 21.stol.bez předsudků.